Το έφερε «τούμπα» και πάτησε κορυφή ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 24/2/2019 - 18:55

Τα πάνω κάτω έφερε ο ΑΠΟΕΛ και πήρε τη μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στον Απόλλωνα. Μια νίκη η οποία τον επαναφέρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενόψει των πλέι οφ.

Ο Απόλλωνας αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με το γκολ του Περέιρα στο 63ο λεπτό είδε τους Νατέλ στο 67ο και Μπάλογκ στο 84ο λεπτό να κάνουν την ανατροπή.

Ο ΑΠΟΕΛ στην πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ θα αγωνιστεί κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα ενώ ο Απόλλωνας θα αγωνιστεί με την Ομόνοια.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο έκτο λεπτό ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα με τον Μπέζιακ να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Για τον ΑΠΟΕΛ η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 13ο λεπτό. Ο Νατέλ έτρεξε πίσω από την άμυνα του Απόλλωνα με τον Ρομπέρζ να διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.

Στο 28ο λεπτό ο Τάμαρι ανατράπηκε λίγο έξω από την περιοχή του Βάλε. Ο Νατέλ ανέλαβε την εκτέλεση όμως έστειλε την μπάλα στον... «Θεό».

Στο 33ο λεπτό ο Βάτερμαν δεν μπόρεσε να συνεχίσει στην αναμέτρηση και παραχώρησε την θέση του στον Ρόμο.

Στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι κινήθηκε στα ίδια μήκη κύματος με το πρώτο. Χωρίς πολλές ευκαιρίες αλλά με καλό ρυθμό.

Στο 63ο λεπτό ο Φακούντο Περέιρα ανοίξε το σκορ για τον Απόλλωνα μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Τακουνάκι του Ζελάγια, ο Περέιρα βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ ο Ρομό προσπάθησε να την αποκρούσει, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Η απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήταν άμεση καθώς ισοφάρισε στο 67ο λεπτό. Ο Νατέλ με συρτό σουτ εκτός περιοχής ξεγέλασε τον Βάλε και ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ.

Στο 84ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ έκανε την ανατροπή. Κάθετη πάσα του Ζαχίντ στον Μπάλογκ ο Ούγγρος έκανε άψογο πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βάλε.

Στις καθυστερήσεις ο Παπουλής βρέθηκε φάτσα με τον Ρόμο όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

Φοβερή φάση για τον ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις, τρεις με έναν στην αντεπίθεση ο Ζαχίντ έκανε κακό πλασέ απόκρουσε ο Βάλε.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Ντιλάν, Χάμπος, Σακέτι, Μπρου, Περέιρα, Σαρδινέρο (Καραγιόλ 86'), Πέδρο, Ζελάγια (Παπουλής 77’), Σκέμπρι (Φοπάλα 72’)

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμεζάνι): Βάτερμαν (Ρομό 33’), Γιάκολις (Ζαχίντ 72’), Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού, Σόουζα, Γκέντσογλου, Τάμαρι, Νατέλ, Μπέζιακ (Μπάλογκ 62’)