Ανατροπή... κορυφής για τον Απόλλωνα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/9/2020 - 22:20

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα κόντρα στην Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λεμεσού αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19ο λεπτό από το γκολ του Οκριασβίλι εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ του Μπένσοπ στο 36ο λεπτό και γκολ του Πίττας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Λάρσον στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Απόλλωνα.

Πλέον, με αυτή την νίκη ο Απόλλωνας έφτασε τους 10 βαθμούς και ανέβηκε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη, η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε στους εφτά βαθμούς και βρίσκεται στα μέσα του βαθμολογικού πίνακα.

Υπό κανονικές συνθήκες την πέμπτη αγωνιστική ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει την Ομόνοια στο Τσίρειο όμως η αναμέτρηση έχει ήδη αναβληθεί λόγω των υποχρεώσεων των «πρασίνων» στα play-off του Champions League. Η Ανόρθωση με τη σειρά της πάει στο Δασάκι να αντιμετωπίσει τον Εθνικό.

Πλασέ-βολίδα από τον Κβιλιτάια, στο σώμα του Ρομπέρζ η μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης.

Δοκάρι για τον Απόλλωνα στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.  Σουτ-βολίδα από τον Μπένσοπ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

«Χόρεψε» την άμυνα του Απόλλωνα ο Κορέια, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Νταουσβίλι για το πλασέ, απέκρουσε ασταθώς ο Δημητρίου και ο Οκριασβίλι με πλασέ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας στην αναμέτρηση ο Μαργκάσα έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Δημητρίου έδιωξε τον κίνδυνο για τον Απόλλωνα.

Στο 36ο λεπτό ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπένσοπ από το σημείο του πέναλτι. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος ο Μπένσοπ μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Γκαλίτσιου.

Έξω από την περιοχή η μπάλα στρώθηκε στον Βασιλείου ο οποίος έκανε το βολέ όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω στο 41ο λεπτό.

Κεφαλιά του Βασιλείου στις καθυστερήσεις όμως ο Λόρια κατάφερε να σώσει την ομάδα της Αμμοχώστου.

Ξανά στις καθυστερήσεις μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πίττας έπιασε το μακρινό συρτό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα.

Τετ-α-τετ ο Οκριασβίλι στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, απέκρουσε ο Δημητρίου και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα της Λεμεσού.

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάρκοβιτς, απέκρουσε ο Λόρια δύσκολα στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας απείλησε ξανά την εστία της Ανόρθωσης. Ο Νταμπό εντός περιοχής έκανε το πλασέ όμως ο Λόρια απόκρουσε τη μπάλα.

Ο Λάρσον στην πρώτη του ευκαιρία με τη φανέλα του Απόλλωνα στο 74ο λεπτό, έκανε το σουτ όμως ο Λόρια μάζεψε με διπλή προσπάθεια τη μπάλα.

Εν τέλει, δύο λεπτά αργότερα ο Σουηδός βρήκε το γκολ. Λάθος μεταβίβαση από τον Οκριασβίλι που έδωσε στον Λάρσον, ο οποίος αντάλλαξε με τον Νταμπό και ο Σουηδός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1 στο 76ο λεπτό.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Κβιλιτάια έκανε την κεφαλιά όμως ο Δημητρίου ήταν ξανά «παρών» και δεν επέτρεψε στην ομάδα της Αμμοχώστου να μειώσει στην αναμέτρηση.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (Αμπαρτζουμιάν 45'), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια, Νταουσβίλι, Κ. Αρτυματάς (Ελουντού 61'), Μαργκάσα (Χουσαμπάουερ 46'), Οκριασβίλι, Χριστοφή, Κβιλιτάια

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Πίττας, Ρομπέρζ, Σάλαϊ, Βασιλείου, Κατελάρης, Ντένιτς, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας (Λάρσον 72'), Νταμπό (Σακέττι 81'), Μπένσοπ (Ντιγκινί 58')

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Κανένα σχόλιο. Eντάξει είμαστε;»

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες για τη πολύ δύσκολη νίκη. Ξέραμε ότι θα έχουμε δύσκολο παιχνίδι μετά από τρεις μέρες απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο σε δύσκολη έδρα. Μπήκε καλά η Ανόρθωση στο παιχνίδι. Ο αντίπαλος με μια εξαιρετική ενέργεια προηγήθηκε. Μετά βρήκαμε καλύτερα πατήματα και πήραμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ισοφαρίσαμε και μπήκαμε στο παιχνίδι. Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα είχε ένα πλάνο ου μας έδωσε τους τρεις βαθμούς. Κλείσαμε τους χώρους και με εξαιρετικές προσπάθειες στο επιθετικό κομμάτι κάναμε το 3-1 και πήραμε τους τρεις βαθμούς Τελείωσε αυτό το παιχνίδι, να το χαρούν οι οπαδοί μας.

Κρατάμε τους τρεις βαθμούς, μας δίνουν μεγάλη δύναμη γιατί έξι νέοι παίκτες μπήκαν σε μία δύσκολη έδρα και φάνηκε το βάθος της ομάδας. Έδειξαν όλοι ότι ξέρουν να ακολουθούν τη φιλοσοφία της ομάδας. Δούλεψαν σαν σύνολο και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ο Δημήτρης (σ.σ. Δημητρίου) έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι σήμερα, έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις. Να πω στον Ζόελ (σ.σ. Μολ) καλή δύναμη και σύντομα κοντά μας. Να ευχηθώ καλή επιτυχία στην Ανόρθωση στο παιχνίδι με τη Βασιλεία και σε όλες τις κυπριακές ομάδες σε αυτή τη βδομάδα που έρχεται για το κυπριακό ποδόσφαιρο».

Αν προλαβαίνουν το παιχνίδι με τη Λεχ Πόζναν κάποιοι από τους απόντες: «Θα το αξιολογούμε μέρα με τη μέρα. Το σημαντικό είναι όσοι θα είναι έτοιμοι να πάμε στο γήπεδο, συγκεντρωμένοι με στόχο να προκριθούμε. Παρόλο που έχουμε λίγο χρόνο θα προσπαθήσουμε να δώσουμε στους παίκτες όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες για να είμαστε έτοιμοι την Τετάρτη».

Γιώργος Βασιλείου (Απόλλωνας): «Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Όταν δεχτήκαμε το γκολ μετά κυριαρχήσαμε. Ευτυχήσαμε να σκοράρουμε το 2ο γκολ στις καθυστερήσεις και ήταν το κλειδί του αγώνα. Ήταν πεντακάθαρη η νίκη μας. Τα δώσαμε όλα και φάνηκε ότι χτίζουμε κάτι πολύ σημαντικό. Συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίκτες μου. Τα παιχνίδια του Europa League είναι μάξιμουμ 120 λεπτών. Συγκεντρωμένοι να προκριθούμε. Θα τα δώσουμε όλα».

Φανούριος Κωσνταντίνου (Απόλλωνας): «Ευχαριστούμε την Ανόρθωση για την άψογη φιλοξενία. Σίγουρα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Μείναμε πίσω στο σκορ, προέκυψαν απουσίες. Αυτό δεν μειώνει την εμφάνιση και τη νίκη, αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους. Η νίκη είναι αφιερωμένη στον κόσμο μας. Είναι νίκη ψυχολογίας και αυτοπεποίθησης. Το μεγαλύτερο κέρδος είναι η αντίδραση, γιατί μείναμε πίσω στο σκορ, κινδυνέψαμε. Όσοι αγωνίστηκαν αντεπεξήλθαν και σκεφτόμαστε την Λεχ Πόζναν. Δύσκολο παιχνίδι, έχει τεράστιο προϋπολογισμός. Θα προετοιμαστούμε κατάλληλα. Θα δούμε ποιοι θα είναι ετοιμοπόλεμοι».

Για τον Λάρσον: «Ήταν το μεγάλο μας μετεγγραφικό απόκτημα. Είναι σε ένα καλό επίπεδο ετοιμότητας. Όσοι μπήκαν τα έδωσαν όλα. Έχουμε δρόμο ακόμα στο πρωτάθλημα. Δεν εξασφαλίζει κάτι η σημερινή νίκη».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόθρωση): «Ήταν ένα παιχνίδι όπως το περιμέναμε, με ευκαιρίες. Άρχισε καλά το παιχνίδι, προηγηθήκαμε και μπορούσαμε για το δεύτερο γκολ. Ήρθε η ισοφάριση, όμως είχαμε κραυγαλέες ευκαιρίες. Δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ το οποίο επιτεύχθηκε μετά το πέρας των λεπτών των καθυστερήσεων που έδειξε ο διαιτητής. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο μέρος, χάσαμε ευκαιρίες, ο Δημητρίου έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις. Δεχθήκαμε το τρίτο γκολ. Φαίνεται πλασματικό το σκορ. Υπάρχουν και ερωτηματικά για τον πειθαρχικό τομέα του διαιτητή. Τετάρτη ταξιδεύουμε για την Ελβετία, δεν έχουμε χρόνο να σκεφτούμε το αποψινό ματς. Θα προσπαθήσουμε για την υπέρβαση, το έργο μας δεν θα είναι εύκολο».