Εφτάψυχος εξάστερος, νίκησε την Βίρτους στην παράταση σε ματς-θρίλερ

Τετάρτη, 23/11/2022 - 23:25

Ένας Παναθηναϊκός με αδυναμίες αλλά και χαρακτήρα, κατάφερε να λυγίσει με 88-85 την Βίρτους Μπολόνια στην παράταση (κ.α. 76-76) και να πάρει ψυχολογία για τη συνέχεια.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από το -12 στην κανονική διάρκεια και το -3 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Γουίλιαμς που... οργίασε με 26 πόντους (5/8 τρίποντα) και 8 ριμπάουντ σε 39 λεπτά στο παρκέ.

Εξαιρετικοί οι Νέιτ Γουόλτερς με 18 πόντους και 4 ασίστ, Πάρις Λι με 15 πόντους και σκυλίσια άμυνα, ενώ ο Ντουέιν Μπέικον που ήταν άστοχος είχε ένα καθοριστικό γκολ-φάουλ στο τελευταίο λεπτό.

Στο 3-6 σκαρφάλωσε η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, που... ανάσανε. Επόμενο ματς για το «τριφύλλι» την Παρασκευή, πάλι στο ΟΑΚΑ στις 21:00, απέναντι στη Βιλερμπάν.