«Εγκεφαλικό» στις καθυστερήσεις και αποκλεισμός για την Μπαρσελόνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 6/2/2020 - 23:53

Ο Ινάκι Γουίλιαμς σκόραρε με γυριστή κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και... τέζαρε την Μπαρσελόνα στον «λάκο των λεόντων». Αυτό το γκολ ήταν και το μοναδικό της αναμέτρησης, με την Μπιλμπάο να ολοκληρώνει το παζλ των εκπλήξεων στο Copa del Rey, να προκρίνεται στα ημιτελικά και να πετάει εκτός συνέχειας τους Καταλανούς.

Σε ένα ματς που ήταν... σβηστό για περίπου μία ώρα και οι δύο ομάδες έδειχναν σαφή διάθεση να κρατήσουν το μηδέν και στη συνέχεια να σκοράρουν μπροστά ένα γκολ ώστε να «κλέψουν» την πρόκριση. Η Μπαρσελόνα ήταν αυτή που έδειχνε πιο επιθετική και σαν να το θέλει περισσότερο, πίεζε στο φινάλε και έφτιαξε ορισμένες καλές στιγμές. Οι μεγαλύτερες όλων χάθηκαν από τους Γκριζμάν και Μέσι, με τον Ουνάι Σιμόν να βγαίνει νικητής και να κρατάει το μηδέν.

Όλα έδειχναν πως οδηγούμασταν σε παράταση αλλά οι γηπεδούχοι είχαν άλλη γνώμη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Ιμπάι Γκόμες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ινάκι Γουίλιαμς βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα με το κεφάλι, νικώντας στον αέρα τον Μπουσκέτς αλλά και τον Τερ Στέγκεν που απλώς παρακολουθούσε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, για το 1-0. Σκορ που έμεινε και στο ενάμιση περίπου λεπτό που απέμενε, με τους Βάσκους να πανηγυρίζουν με την... ψυχή τους μια τεράστια νίκη μετά το τελευταίο σφύριγμα και τους παίκτες της Μπαρτσελόνα να βλέπουν ένα ακόμη τρόπαιο να χάνεται, μετά και το Σούπερ Καπ.