Έγραψε ιστορία η Μόντσα του Μπερλουσκόνι, πρώτη άνοδος στη Serie A

Δευτέρα, 30/5/2022 - 08:55

Έπαιξε για πολλοστή φορά με τη φωτιά, όμως η Μόντσα κατάφερε αυτή τη φορά να εξασφαλίσει την άνοδο στη Serie A για πρώτη φορά στην 110ετή ιστορία της.

Η ομάδα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι επιβλήθηκε 4-3 στην παράταση της Πίζας, εκτός έδρας, έχοντας ηττηθεί 3-2 στην κανονική διάρκεια του αγώνα – αποτέλεσμα που έφερε το έξτρα ημίωρο μετά το 2-1 του πρώτου ματς, καθώς δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Το ματς ξεκίνησε εφιαλτικά για τη Μόντσα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 1’ από γκολ του Τορεγκρόσα, ενώ στο 9’ ήρθε το 2-0 από τον Χέρμανσον.

Ο Ματσίν μείωσε στο 20’ και ο Γκίτκγιερ φάνηκε να λυτρώνει τους φιλοξενούμενους ισοφαρίζοντας στο 79ο λεπτό, ωστόσο στο 90’ ο Μαστίνου έκανε το 3-2 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι παίκτες του Τζιοβάνι Στρόπα βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα όχι μόνο να ισοφαρίσουν, με τον Μαρόνε (96’) αλλά και να φτάσουν στην ανατροπή, με το δεύτερο γκολ του Γκίτκγιερ στο 101’.

*πηγή φωτογραφίας: AC Monza