Έχασε την ευκαιρία η ΑΕΚ-Έδειξε χαρακτήρα ο ΑΠΟΕΛ και έσωσε την παρτίδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 16/2/2019 - 18:59

Πολλές συγκινήσεις επιφύλαξε ο πολύ σημαντικός αγώνας μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΚ. Οι Λαρνακείς παρότι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με δυο γκολ του Τρισκόφσκι, εν τούτοις οι γηπεδούχοι με δυο κεφαλιές των Μπέζιακ και Σόουζα κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Ο ΑΠΟΕΛ πλέον με τον ένα βαθμό βρίσκεται στο +4 από την δεύτερη ΑΕΛ η οποία όμως έχει αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΚ για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν πολύ καλή όμως δεν κατάφερε να πάρει το παιχνίδι το οποίο θα την ανέβαζε βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Το φιλμ του αγώνα

A΄ ημίχρονο:

Η πρώτη φάση στον αγώνα καταγράφηκε για την ΑΕΚ στο 7. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Καταλά βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κεφαλιά κι η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 19΄ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε για πρώτη φορά με τον Τάμαρι, όμως το σουτ του πήγε απελπιστικά έξω.

Πολύ λίγες φάσεις στον αγώνα, αφού οι δυο ομάδες είχαν ως προτεραιότητα την διαφύλαξη της άμυνας τους.

Στο 36΄ καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Γιάκολις βρήκε πανέμορφα τον Νατέλ, ο οποίος όμως δεν έκανε καλό πλασέ με αποτέλεσμα η μπάλα να πάει πάνω από τα δοκάρια.

Β΄ ημίχρονο:

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος θα καταγραφεί για την ΑΕΚ στο 50΄, το μακρινό σουτ όμως του Τρισκόφσκι δεν θα ανησυχήσει τον Βάτερμαν.

Στο 62΄ η ΑΕΚ θα απειλήσει και πάλι, όμως ο Ιωάννου θα κόψει την τελευταία στιγμή πριν ο Τρισκόφσκι βρεθεί τετ-α-τετ με τον Βάτερμαν.

Ο ΑΠΟΕΛ κρατούσε περισσότερο την μπάλα, όμως δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την άμυνα των «κιτρινοπράσινων».

Στο 64΄ η ΑΕΚ θα πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Τρισκόφσκι, ο οποίος μετά από μακρινή μπαλιά του Γιάννου σταμάτησε, τρίπλαρε τον Μερκή και με όμορφο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ θα απειλήσει με τον Καρλάο, όμως η κεφαλιά του πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 73΄ ορθά ακυρώθηκε γκολ για τον ΑΠΟΕΛ ως οφ-σαιτ αφού ο Σόουζα που έκανε την προβολή ήταν πιο μπροστά.

Στο 75΄ η ΑΕΚ θα πετύχει και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Τρισκόφσκι. Ο Γιάννου ξέφυγε από τα δεξιά, βρήκε τον σκοπιανό στο δεύτερο δοκάρι με τον τελευταίο να μην έχει πρόβλημα να νικήσει από κοντά τον Βάτερμαν.

Παρότι ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε με τον πλάτη στον τοίχο έδειξε αντίδραση με πρωταγωνιστές τους ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο.

Αρχικά στο 83΄ ο Μπέζιακ μείωσε με κοντινή κεφαλιά, μετά από κεφαλιά-ασίστ του Εφραίμ, ενώ και πάλι ο Μπέζιακ στο 85΄ μετά από κόρνερ του Εφραίμ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-2.

Στα εναπομείναντα λεπτά καμιά ομάδα δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα το οποίο θα της έδινε και την νίκη.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μερκής, Καρλάο, Ιωάννου, Καζού (68' Μπέζιακ), Γιάκολις, Σόουζα, Γκέντσογλου, Βιντιγκάλ (83' Μπάλογκ), Τάμαρι (77' Εφραίμ), Νατέλ

ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Γκαρσία, Τρουγιόλς, Χέφελ, Κάσες, Λαρένα, Τέτε, Τζέφρεν (79' Αντωνιάδης), Τρισκόφσκι, Γιάννου (90' Ακίνο)