Έχουν το πάνω χέρι Ίντερ και Γιουνάιτεντ, εύκολα η Άϊντραχτ, ήττα για τον Άγιαξ

Παρασκευή, 21/2/2020 - 00:17

Όλα όσα έγιναν στα πρώτα παιχνίδια για την φάση των «32» του Europa League.

Το πάνω χέρι η Γιουνάιτεντ και Ίντερ
Η Γιουνάιτεντ συνέχισε την παράδοση, να μη χάνει σε νοκ άουτ ματς του Εuropa League (τελευταία ήττα από τη Λίβερπουλ το 2016). Οι «Κόκκινοι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στο Βέλγιο από τη Μπριζ και απέκτησαν το πάνω χέρι στη μάχη της πρόκρισης για τους «16» της διοργάνωσης. Η Μάντσεστερ με τον Μπρούνο Φερνάντες στον πάγκο και τους Μάτιτς – Μάτα στο χώρο του κέντρου είδαν τους Βέλγους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ στο 15' με τον Ντένις. Ο Μινιολέ έκανε την ασίστ με βολέ, ο Ρομέρο έκανε κάκιστη έξοδο και ο Ντένις με πλασέ πέτυχε το 1-0. Από γκάφα του Μέχελε στο 36', ο Μαρσιάλ, έκλεψε, και με υπέροχη ενέργεια πέτυχε το 1-1. Μάλιστα, πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Γάλλος επιθετικός είχε και δοκάρι! Κακό το β' μέρος, με τη Μπριζ να είναι που πλησίασε πιο κοντά στο γκολ, αλλά ο Κοσουνού στο 79' δεν μπόρεσε να σκοράρει  από πλεονεκτική θέση.

Ήταν ανώτερη, κυνήγησε περισσότερο το γκολ και δικαιώθηκε. Παρ' ότι ζορίστηκε, η Ίντερ πέρασε με νίκη από την έδρα της Λουντογκόρετς (2-0) και. ουσιαστικά, «καθάρισε» ήδη την πρόκρισή της στους «16» του Europa League. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε παρατάχθηκε με αλλαγές σε σχέση με την ήττα από την Λάτσιο στο πρωτάθλημα, αλλά είχε τον πρώτο λόγο, ειδικά μετά από ένα πρώτο κάκιστο ημίχρονο, όπου συνολικά έγιναν τέσσερα (!) σουτ και από τις δύο ομάδες, τα λιγότερα σε αγώνα της φετινής διοργάνωσης. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, είχαν δοκάρι σε τακουνάκι του Αλέξις Σάντσες (50') και, λίγο μετά την είσοδο στο τελευταίο εικοσάλεπτο (71'), ο Κρίστιαν Έρικσεν με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ολοκλήρωσε ιδανικά ομαδικό συνδυασμό και πάσα του Ρομελού Λουκάκου.Το πρώτο του γκολ ως Νερατζούρο ανέβασε τον Δανό μέσο, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα είδε έναν «κεραυνό» του από τα 25 μέτρα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και μέσω VAR, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Ανισέτ, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λουκάκου.

Είναι τρελοί αυτοί οι Μαδριλένοι!

Η ιστορία ΔΕΝ παίζει ποδόσφαιρο. Η Χετάφε, με χαμηλότατο προϋπολογισμό και με (σχεδόν) μηδενικές ευρωπαϊκές περγαμηνές, το απέδειξε στον μεγάλο Άγιαξ (2-0). Ο Ντέιβερσον, ολοκληρώνοντας μια ωραία ομαδική προσπάθεια, σημείωσε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης (38'), δεχόμενος στα πλευρά ένα αντικείμενο από τους οπαδούς του Αίαντα στους πανηγυρισμούς.

Άφαντοι οι Ολλανδοί στο πρώτο μέρος, προσπάθησαν ανεπιτυχώς να αντιδράσουν στο δεύτερο, όπου όμως ο Κένεντι, με ένα τυχερό γκολ (η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σερζίνιο Ντεστ) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έβαλε με την πλάτη στον τοίχο τον περυσινό ημί – φιναλίστ του Champions League.

Τεσσάρα με ιστορικό Καμάντα
Ζάλτσμπουργκ χωρίς Έρλινγκ Μπράουτ Χάαλαντ (Μπορούσια Ντόρτμουντ) και Τακούμι Μιναμίνο (Λίβερπουλ) μοιάζει σαν φαγητό χωρίς αλάτι. Αυτό το απέδειξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, η οποία εξασφάλισε την πρόκριση από το πρώτο κιόλας παιχνίδι (4-1).  Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Νταΐτσι Καμάντα, ο οποίος έγινε ο πρώτος Ιάπωνας και παίκτης των Αετών που σημειώνει χατ – τρικ (12', 43', 53') στο Europa League. Ο Φίλιπ Κόστιτς έβαλε το κερασάκι (56'), με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν με πέναλτι το γκολ της... ελπίδας (;) με τον Χι Τσαν Χβανγκ στο 85'.

Φαβορί η Σπόρτινγκ
Βήμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης έκανε η Σπόρτινγκ, η οποία επικράτησε 3-1 στο José Alvalade της Μπασακσεχίρ. Τα «Λιοντάρια» ήταν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια, είχαν ουσία και πήραν αυτό που ήθελαν. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Κόατες από ασίστ του Ακούνια πέτυχε το 1-0. Οι Πορτογάλοι πίεσαν, δημιούργησαν κινδύνους και στο 44' ο Σπόραρ σημείωσε το 2-0. Στο 51΄ο Βιέτο έβαλε θεμέλια πρόκρισης πετυχαίνοντας το 3-0. Ωστόσο, η Μπασάκ έμεινε ζωντανή, αφού στην... πρώτη ευκαιρία, στο 77' μείωσε σε 3-1. O Nέτο ανέτρεψε τον Μπα και ο Βίτκσα από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε.

Εκανε το πρώτο βήμα η Σαχτάρ!
Η Σαχτάρ μπορεί να μην πήρε καθαρό προβάδισμα στο Χάρκοβο, ωστόσο το 2-1 κόντρα στη Μπενφίκα της δίνει το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού της 27ης Φεβρουαρίου! Oι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με τον Άλαν Πάτρικ στο 56', με τη Μπενφίκα να αντιδρά άμεσα. Ο Ταβάρες βρήκε δίχτυα στο 62', αλλά το VAR σταμάτησε για μερικά λεπτά την αναμέτρηση. Πάντως, οι Πορτογάλοι βρέθηκαν στην άσπρη βούλα, μιας ο Κρίβτσοβ ανέτρεψε τον Σέρβι και ο Πίζι σημείωσε το 1-1. Η Σαχτάρ αντέδρασε και στο 72' ο Κοβαλένκο διαμόρφωσε το 2-1.

Ραντεβού πρόκρισης στη... Σκωτία
Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν Κοπεγχάγη και Σέλτικ στη Δανία, μιας και αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ματς με φουλ ρυθμό, πολλές ευκαιρίες και τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι! Ο Εντουαρντ στο 14' άνοιξε το σκορ, ωστόσο ο Ν'Ντόι στο 52' πέτυχε το 1-1. Στο 79' η Κοπεγχάγη κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Στέιτζ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 83' η Σέλτικ απάντησε, αλλά ο Γιόνσον είχε τεράστια επέμβαση στην προσπάθεια του Φόρεστ.

Βήμα 16άδας με Νεσίρι
Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν στη Ρουμανία Κλουζ και Σεβίλλη, με τους Ισπανούς να το σώζουν στο τέλος. Κακή εμφάνιση για την ομάδα του Λοπετέγι, που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Ντικ στο 59ο λεπτό. Οι Σεβιγιάνοι πίεσαν, ο Ν' Νεσίρι στο 73' πήρε τη θέση του Νάβας και εννέα λεπτά αργότερα, ο Μαροκινός έφτασε στην ισοφάριση.

Πάρτι πρόκρισης η Γουλβς με σούπερ Ζότα

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν κάτι παραπάνω από εξόφθαλμη και η πρόκριση στο ζευγάρι των πρωτάρηδων στο Europa League μοιάζει να έχει ήδη κριθεί. Η Γουλβς συνέτριψε με 4-0 την Εσπανιόλ στο «Μολινό» και έκλεισε από απόψε θέση στους «16». Οι Λύκοι ήταν κυριαρχικοί και είχαν σε υπέροχη μέρα τον Ντιόγκο Ζότα. Ο Πορτογάλος στράικερ πέτυχε μεγαλοπρεπές χατ-τρικ (15’, 67’, 81’), το δεύτερο προσωπικό του στην φετινή σεζόν και έφτασε τα 13 γκολ σε έντεκα ευρωπαϊκές αναμετρήσεις μέσα στην χρονιά. Ενδιάμεσα, ο συμπατριώτης του, Ρούμπεν Νέβες, άφησε… άλαλο το κοινό στο γήπεδο και την τηλεόραση, με ένα από τα γνωστά φαντασμαγορικά σουτ εκτός περιοχής να καθηλώνει τον κίπερ της Εσπανιόλ. Μηδαμινή η αντίδραση για το σύνολο του Αμπελάρδο που επιστρέφει στην… μιζέρια του στην La Liga.

Πήρε προβάδισμα η Λίντσερ

Άξιζε τη νίκη, όμως και η ισοπαλία αρκεί στην… σταχτοπούτα Λίντσερ, από την στιγμή που βρήκε το εκτός έδρας γκολ (1-1). Οι εκπληκτικοί φέτος Αυστριακοί προηγήθηκαν με τον Ραγκούζ στο 26’, διατήρησαν την υπεροχή και με το σκορ υπέρ τους, αλλά προδόθηκαν από ένα χέρι εντός περιοχής στο φινάλε. Ο Κόπμεϊνερς ευστόχησε για την AZ στο 86', που θα ταξιδέψει στην Αυστρία με κατά βάση στόχο την νίκη, για να κυνηγήσει την πρόκριση.

Επική ανατροπή για την Ρέιντζερς

Της πήρε εννιά χρόνια για να ξαναζήσει την εμπειρία ευρωπαϊκού αγώνα τον μήνα Φεβρουάριο. Ας είναι. Η Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ απέδειξε ότι έχει υιοθετήσει το μέταλλο και τον χαρακτήρα του προπονητή της και έστειλε μήνυμα πρόκρισης, με μια σούπερ ανατροπή κόντρα στην φορμαρισμένη Μπράγκα (3-2).

Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 11’ με υπέροχο σουτ του Φρανσέρχιο και στο 59’ φάνηκε να κλειδώνουν την πρόκριση από το πρώτο ματς, χάρη στο γκολ του Αμπέλ Ρουίθ. Ωστόσο, η καρδιά των Διαμαρτυρόμενων μίλησε στο τελευταίο μισάωρο. Πρωταγωνιστής ο Ιάνις Χάτζι, ο εντυπωσιακός Ρουμάνος που μείωσε στο 67’ και έβαλε ξανά στο κόλπο την ομάδα του «Stevie». Η ισοφάριση ήρθε με την καταπληκτική ατομική ενέργεια του Τζο Αρίμπο στο 75’ και επτά λεπτά αργότερα, ο Χάτζι ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με φάουλ που κόντραρε στον Παλίνια, δίνοντας έτσι στην ομάδα του μικρό μεν, προβάδισμα δε ενόψει της ρεβάνς στην Πορτογαλία.

«Κεφάλι» με Πέρεθ και Λόπεθ
Την ημέρα που η Μπαρτσελόνα παρουσίασε τον Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ ως λύση ανάγκης για την επίθεση της, η οποία βεβαίως στοίχισε 18 εκατομμύρια ευρώ, ο μέχρι πρότινος Μπλαουγκράνα Κάρλες Πέρεθ σημείωνε το πρώτο του γκολ, στο πρώτο του παιχνίδι ως βασικός με την Ρόμα.

Με το εύστοχο πλασέ του Καταλανού (13'), οι Τζιαλορόσι πήραν μικρό προβάδισμα κόντρα στην Γάνδη (1-0), η οποία έγινε απειλητική σε αρκετές περιπτώσεις, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πάου Λόπεθ και να πετύχει το (πάντα πολύτιμο) εκτός έδρας γκολ.

Γερμανική ανατροπή
Όταν ο Ισαάκ Κίσε Τέλιν έβαλε μπροστά στο σκορ την Μάλμε με εύστοχο πέναλτι (47'), ο Γιόν Νταλ Τόμασον πίστεψε πως θα μπορούσε να συνδυάσει με νίκη το πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι στον πάγκο της σουηδικής ομάδας.

Η Βόλφσμπουργκ, όμως, είχε αντίθετη άποψη από τον άλλοτε επιθετικό των Φέγενορντ και Μίλαν. Με γκολ του Γιόσιπ Μπρέκαλο (49') και αυτογκόλ του Τέλιν (62'), οι Λύκοι έφτασαν στην ανατροπή και πήραν μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα (2-1) ενόψει της ρεβάνς στην Σουηδία.

Το πρώτο βήμα η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης, αφού επικράτησε 2-1 της Πόρτο εντός έδρας. Οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με τους Πορτογάλους να μένουν ζωντανοί χάρη στο τέρμα του Ντίας. Ο Αλάριο στο 29' πέτυχε το 1-0, ενώ στο 57' ο Χάβερτζ από την άσπρη βούλα σημείωσε το 2-0. Βέβαια, χρειάστηκε το VAR για να επαναληφθεί η εκτέλεση, μιας και στην πρώτη αστόχησε, αλλά ο γκολκίπερ, Μαρκεσίν είχε βγει αρκετά από την εστία του. Ωστόσο, οι Δράκοι μείωσαν με τον Ντίαζ στο 73' και διατήρησαν αρκετές ελπίδες πρόκρισης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Σπόρτινγκ - Μπασακσεχίρ 3-1
3' Κόατες, 44' Σπόραρ, 51' Βιέτο - 77' Βίτσκα

Χετάφε - Άγιαξ 2-0
37' Ντέιβερσον, 90΄Κένεντι

Κοπεγχάγη - Σέλτικ 1-1

52' Ν΄Ντόι - 14' Εντουαρντ

Κλουζ- Σεβίλλη 1-1
59΄πεν. Ντικ - 82' Νεσίρι

Μπριζ - Γιουνάιτεντ 1-1
15' Ντένις - 36' Μαρσιάλ

Λουντογκόρετς - Ίντερ 0-2
71' Ερικσεν, 90' πεν. Λουκάκου

Άιντραχτ - Σάλτσμπουργκ 4-1
12΄, 43΄, 53' Καμάντα, 56΄ Κόστιτς

Σαχτάρ - Μπενφίκα 2-1
56' Αλαν, 72' Κοβαλένκο -  66' Πίζι πεν.

Γουλβς - Εσπανιόλ 4-0
15΄, 67΄, 81' Ζότα, 52' Νέβες

Λεβερκούζεν - Πόρτο 2-1
29' Αλάριο, 57' πεν. Χάβερτζ - 73' Ντίαζ

ΑΠΟΕΛ - Βασιλεία 0-3
16' Πετρέτα, 53' Στόκερ, 66΄Καμπράλ

Ολυμπιακός - Αρσεναλ 0-1
81' Λακαζέτ

Αλκμααρ - Λίντσερ 1-1
86' πεν. Κουπμέινερς - 26' Ραγκούζ

Βόλφσμπουργκ - Μάλμε 2-1
49' Μπρεκάλο, 62' αυτ. Τέλιν - 47' Τέλιν

Ρόμα - Γάνδη 1-0