Είχε… Άγιο η Τσέλσι

Σάββατο, 2/10/2021 - 18:57

Έκανε τα εύκολα… δύσκολα η Τσέλσι! Οι Λονδρέζοι είδαν την Σαουθάμπτον να τους φτάνουν στα… κόκκινα, αλλά η αποβολή του Γουόρντ-Πράουζ τους «λύγισε» και η ομάδα του Τόμας Τούχελ πήρε το τρίποντο (3-1) με δύο γκολ στο φινάλε.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τσέλσι με τον Τσάλομπα να σκοράρει στο 9ο λεπτό για το 1-0, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και να βλέπουν το VAR να ακυρώνει το γκολ του Βέρνερ στο 41ο λεπτό. Το δεύτερο μέρος είχε εκ διαμέτρου διαφορετική εικόνα, με τη Σαουθάμπτον να… κλειδώνει τους Λονδρέζους και να βρίσκει το τέρμα της ισοφάρισης στο 61’ με πέναλτι του Γουόρντ-Πράουζ. Το ματς πήγαινε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, απειλούσαν στην κόντρα-επίθεση για το δεύτερο τέρμα αλλά ο σκόρερ αποδείχτηκε… μοιραίος αφού αποβλήθηκε για μαρκάρισμα του με τις τάπες στον Ζορζίνιο.

Η Τσέλσι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, πήρε τα ηνία και άρχισε να πιέζει ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, με τον Βέρνερ στο 84’ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Αθπιλικουέτα για το 2-1. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πέντε λεπτά αργότερα με τον Τσίλγουελ να σκοράρει με σουτ στην κίνηση μετά από δύο δοκάρια των συμπαικτών του.