Έκανε το δυο στα δυο στο ρελαντί και έκλεισε θέση για την οκτάδα

Τετάρτη, 14/3/2018 - 21:02

Μετά την άνετη επικράτησή της με 5-0 στο Μόναχο, η Μπάγερν Μονάχου σφράγισε την πρόκρισή της στους «8» του Champions League μέσα στο «Vodafone Arena», με την δεύτερη νίκη της επί της Μπεσίκτας με 3-1.

Μετά το 5-0 του πρώτου αγώνα η Μπάγερν Μονάχου ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη για να σφραγίσει την πρόκριση στους «8» του Champions League μέσα στην έδρα της Μπεσίκτας.

Παρά την ευρεία νίκη της στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων (5-0) στο Μόναχο η ομάδα του Γιουπ Χάινκες, δεν πήγε για τουρισμό στην Κωνσταντινούπολη και αυτό φάνηκε μόνο από τους έντεκα ποδοσφαιριστές που παρέταξε στον αγωνιστικό χώρο του «Vodafone Arena».

Ο 72χρονος τεχνικός πήρε αυτό που ήθελε στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης - με τους «Βαυαρούς» να σημειώνουν το 100ο τους γκολ για φέτος - μετά από σέντρα του Μίλερ από τα αριστερά ο Τιάγκο Αλκάνταρα, με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-1 για την Μπάγερν Μονάχου και έβαλε τέλος ουσιαστικά στις όποιες ελπίδες είχε η Μπεσίκτας για πρόκριση.

Η πρώτη απειλητική φάση της Μπεσίκτας στο παιχνίδι ήρθε στο 33' με τον Λενς να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Ούλριαχ να μπλοκάρει πολύ εύκολα.

Παρά την εκρηκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί της Μπεσίκτας, η ομάδα του Σενόλ Γιουνές δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να απειλήσει τους Γερμανούς και παρά τις ορέξεις του Κουαρέσμα που ταλαιπωρούσε τον Αλάμπα, το ημίχρονο έληξε στο 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με την αρχή του δευτέρου μέρους η Μπάγερν Μονάχου διπλασίασε τα τέρματα της μετά από σέντρα του Ραφίνια ο έμπειρος μπακ της Μπεσίκτας, Γκοχάν Γκιονούλ, στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης αφού η ομάδα τους δεν μπορούσε να αντισταθεί στην κυριαρχία των «Βαυαρών», οι οπαδοί της Μπεσίκτας βρήκαν την ευκαιρία να αποθεώσουν μια γάτα που έκανε την εμφάνισή της στον αγωνιστικό χώρο του «Vodafone Arena».

Η Μπεσίκτας άρχισε να πιέζει ψηλά την Μπάγερν Μονάχου και στο 59' πέτυχε το 1-2, μετά από λάθος του Σούλε ο Βάγκνερ Λοβ με ωραίο πλασέ ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος μείωσε για τους γηπεδούχους, δύο λεπτά μετά η ομάδα του Σενόλ Γιουνές, παραλίγο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Όζιακουμπ γύρισε στον Πεκτεμέκ μέσα στην περιοχή ο οποίος έκανε με την μια το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ούλραιχ.

Στο 82ο λεπτό ο Ζάντρο Βάγκνερ στην πρώτη του συμμετοχή στη φετινή διοργάνωση, έβαλε το κερασάκι στην... τούρτα για τους «Βαυαρούς», μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Αλάμπα από τα αριστερά ο 30χρονος με το στήθος εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δύχτια του Τόλγκα Ζενγκίν, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 με την Μπάγερν Μονάχου να προκρίνεται στους «8» του Champions League.