Έκανε το καθήκον του ο Απόλλωνας και περιμένει την τελευταία αγωνιστική (BINTEO)

Κυριακή, 6/5/2018 - 21:07

Γκολ με το καλημέρα για τον Απόλλωνα. Στο 2' μακρινή μπαλιά του Σατσέτι στον Σαρδινέρο, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο τον Γιωργαλλίδη και με προβολή έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 29' έγινε το 2-0 σε ένα γκολ που πρέπει να διδάσκεται σε σεμινάρια προπονητικής.

Υποδειγματική επίθεση για τον Απόλλωνα και ο Παπουλής με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την επιθετική προσπάθεια της ομάδας του. Στο 33' προβολή του Μαγκλίτσα, μπροστά από τον Γιωργαλλίδη, η μπάλα πέρασε έξω. Στο 35' αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Τολμές βρήκε τον Τρισκόφσκι που έκανε το πλασέ με τον Βάλε να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο 54' από την πάσα του Άλεφ η μπάλα έφτασε μέσα στην μικρή περιοχή και ο Μάγκλιτσα προσπάθησε ανεπιτυχώς να νίκησει τον Γιωργαλλίδη στην έξοδο. Δεν ήταν οφσαιντ ο Κροάτης γιατί η μπάλα βρήκε πρώτα στο Μοίσοφ πριν καταλήξει σε αυτόν.

Στο 65' 'ενα σουτ από μακρινή απόσταση που επιχείρησε ο Λαμπάν δεν βρήκε στόχο. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή στην επανάληψη αλλά δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνη.

Στο 74' ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Γιάκολις, καθώς ο άσος του Απόλλωνα δεν ήταν σε θέση οφσαιντ. Η ΑΕΚ στο 88' απείλησε με τον Τολμές για να μειώσει, ο Γάλλος όμως δεν μπόρεσε να πετύχει το 23 φετινό του τέρμα, στην προσπάθεια που κάνει για να πάρει τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με αυτογκόλ του Μοίσοφ στις καθυστερήσεις του αγώνα.