Έκανε το... καθήκον της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Κυριακή, 10/1/2021 - 08:06

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με πολλές αλλαγές στην σύνθεση της, έκανε το καθήκον της και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας μετά την νίκη με 1-0 επί της Γουότφορντ.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» προηγήθηκαν πολύ νωρίς, μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του αρχηγού τους στο σημερινό παιχνίδι, Σκοτ ΜακΤόμινεϊ, δείχνοντας διάθεση για ένα εύκολο βράδυ. Παρότι είχαν την κατοχή οι φιλοξενούμενοι με την σφικτή άμυνα κατάφεραν να μην δεχθούν ιδιαίτερη πίεση από τους παίκτες του Σόλσκιερ, ο οποίος ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές βάζοντας στην αρχική ενδεκάδα του Μάτα, Λίνγκαρντ, Γκρίνγουντ.

Η Γουότφορντ προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, είχε 2-3 καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με κορυφαίο στο 14ο λεπτό, αλλά  η Γιουνάιτεντ είχε τον έλεγχο. Στο 44ο λεπτό τραυματίστηκε ο Έρικ Μπαγί μετά από χτύπημα που δέχθηκε στο κεφάλι από τον συμπαίκτη του και τερματοφύλακα της Μάντσεστερ, Χέντερσον.

Τίποτα ουσιαστικό στο δεύτερο μέρος παρά τις αλλαγές του Σόλσκιερ που έβαλε Ράσφορντ και Μαρσιάλ, με την Γουότφορντ να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα.