Έκανε το καθήκον της και έμεινε ζωντανή η Σίτι (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/1/2019 - 18:07

Εφόσον θέλει να παραμείνει ζωντανή στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι πρέπει να καθαρίζει ματς τύπου... Χάντερσφιλντ και αυτό έκανε σήμερα και μάλιστα εκτός έδρας.

Η ομάδα του Πεπ Γκουρντιόλα συνεχίζει να είναι στο -4 από τους «κόκκινους» μετά τη σημερινή της επικράτηση με 3-0, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λιρόι Σανέ που είχε ένα γκολ και μία ασίστ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Παρ' όλα αυτά τον δρόμο για τη νίκη άνοιξε ο Ντανίλο, όταν στο 18' έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1, κάνοντας τα πράγματα πολύ πιο εύκολα για τους πρωταθλητές.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, η Σίτι κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι.

Αρχικά, στο 54' ο Σανέ από οριακή θέση οφσάιντ έκανε τη σέντρα χρίζοντας σκόρερ τον Στέρλινγκ που βρήκε δίχτυα με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος έγινε σκόρερ, από εξαιρετική κεφαλιά-πάσα του Αγκουέρο, που δεν βρήκε μεν δίχτυα, αλλά πρόσφερε την ασίστ στον Γερμανό εξτρέμ.