Έκανε το καθήκον του ο Απόλλωνας και κοιτάζει στο ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/1/2019 - 20:48

Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με σκορ 3-0 χάρη στο γρήγορο γκολ του Εμίλιο Ζελάγια στο έκτο λεπτό, του Σαρδινέρο στο 42ο λεπτό αλλά και του Καραγιόλ στις καθυστερήσεις.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Λεμεσού έφτασε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και πλέον περιμένει το αυριανό ντέρμπι μεταξύ ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ για εκμεταλλευτεί πιθανές απώλειες.

Από την άλλη ο Ερμής αν και έδειξε κατά διαστήματα καλό πρόσωπο δεν τα κατάφερε και έμεινε κολλημένος στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με εννέα βαθμούς,

Ο Απόλλωνας μόλις στο έκτο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ζελάγια μετά από πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Στο 14ο λεπτό ο Μακρίεφ έκανε το σουτ από δύσκολη θέση αναγκάζοντας τον Βάλε να στείλει την μπάλα σε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά αργότερα πολύ καλό σουτ του Ψάλτη μετά από πολύ ωραία αντεπίθεση του Ερμή, έσωσε τον Απόλλωνα ο Βάλε.

Στο 34ο λεπτό, πλασέ του Περέιρα απέναντι από τον Φιρινίδη, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Μακρίεφ για τον Ερμή έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή όμως και πάλι ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έσωσε την ομάδα του.

Στο 42ο λεπτό ο Σαρδινέρο έκανε το πλασέ το οποίο απέκρουσε αρχικά ο Φιρινίδης και στην επαναφορά ο ίδιος σκόραρε, παρά την προσπάθεια του Μπανούση να αποσοβήσει το γκολ.

Στο 56ο λεπτό σουτ του Μπρου, έσωσε ασταθώς ο Φιρινίδης και στην επαναφορά ο Σκέμπρι έκανε το σουτ έξω.

Στο 63ο λεπτό ο Ζελάγια έκανε την κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας του Ερμή έσωσε με τις γροθιές.

Το παιχνίδι στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό του μιας και η ομάδα της Λεμεσού είχε το ζητούμενο που ήθελε.

Δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Μαρτίνιουκ έκανε ένα απίθανο σουτ από τα 40 μέτρα όμως ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα για να διώξει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 82o λεπτό ο Ερμής κέρδισε πέναλτι. Ο Βάλε αρχικά απόκρουσε την εκτέλεση του Μαρτίνιουκ και στην επαναφορά έκανε σπουδαία απόκρουση στο πλασέ. Έτσι, παρέμεινε το 2-0 για την ομάδα της Λεμεσού.

Στις καθυστερήσεις ο Καραγιόλ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με όμορφο πλασέ εντός περιοχής νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ερμής (Κούσιν): Φιρινίδης, Μαλόν, Ψάλτης,Μπανούσης, Κουατσίκα, Πουτζιουρής, Μαρτίνιουκ, Ντεβέσα (Λαγός 56'), Νγκαγκά, Κατσιατή (Ντε Μέλο 75'), Μακρίεφ (Μαύρου 67')

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Ουεντραόγκο, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Περέιρα (Μάγκλιτσα 78'), Σακέτι, Μπρου (Σπόλιαριτς 71'), Σαρδινέρο, Σκέμπρι (Καραγιόλ 65'), Ζελάγια.

Δηλώσεις

Στέφαν Κούσιν (Ερμής): «Παίζαμε απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα. Είναι ομάδα, παίζουν σαν ομάδα, έχουν καλή οργάνωση. Εμείς είμαστε ακόμα στο πρότζεκ. Παίξαμε τρία παιγνίδια σε έξι μέρες και είναι φυσικό το τρίτο παιγνίδι να είναι και το πιο δύσκολο. Όταν ήρθα η ομάδα είχε προβλήματα φυσικής κατάστασης αλλά βήμα με βήμα βελτιωνόμαστε. Δεχτήκαμε πολύ γρήγορα το γκολ.

Τα πρώτα 20 λεπτά ήμασταν συγχυσμένοι όσον αφορά το τακτικό κομμάτι. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες να μπούμε στο παιγνίδι ωστόσο δεχτήκαμε και δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο γκολ παίξαμε αρκετά καλά, είχαμε ένα πέναλτι για να μπούμε ξανά στο παιγνίδι. Το μυαλό των παικτών ήταν στο παιγνίδι και πάλεψαν. Για εμάς το σκορ είναι λίγο βαρύ για ότι κάναμε σίγουρα. Σίγουρα θα βελτιωθούμε στην συνέχεια. Ο στόχος μας είναι να μείνουμε στην κατηγορία όχι να πάρουμε το πρωτάθλημα. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε στο τακτικό κομμάτι. Στο τέλος δείξαμε ότι είμαστε δυνατή ομάδα».

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Θέλω να δώσω τα συγχωρητήρια μου στους ποδοσφαιριστές γιατί έβγαλαν ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και από τους βαθμούς και από την παρουσία τους. Έχουμε αρκετό δρόμο μπροστά μας, μένουμε συγκεντρωμένοι στον στόχο μας και συνεχίζουμε την προσπάθεια. Θέλω να ευχαριστήσω αυτούς που μας ακολούθησαν. Να πω και σε αυτούς που μας είδαν από την τηλεόραση ότι η ομάδα όταν πάρει περισσότερες ανάσες θα είναι ακόμα καλύτερη».

Μπρούνο Βάλε (Απόλλωνας): «Καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι και να πάρουμε τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε και μια χαλάρωση αλλά είναι σημαντικό να φτάνουμε στη νίκη».

Για την απόκρουση στο σουτ του Μαρτίνιουκ στο 80': «Ήταν ένα εξαιρετικό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά είμαι πάντα έτοιμος για να αποκρούσω».

Φανούριος (Απόλλωνας): «Να συγχαρούμε τους ποδοσφαιριστές μας, μηδενός εξαιρουμένου ήταν εξαιρετικοί. Ήταν ένα κομβικό παιχνίδι για πολλούς και διάφορους λόγους. Έπρεπε να περάσουμε αλώβητοι από την Λάρνακα. Εμείς κάναμε το αυτονόητο. Ο Απόλλωνας έχει αφόρητη πίεση σε όλα τα παιχνίδια. Η νίκη ήταν μονόδρομος για εμάς. Είμαστε χαρούμενοι γιατί κερδίζουμε παίκτες. Πολύ καλός ο Ντανίλο (σ.σ. Σπόλιριτς) εξαιρετική εμφάνιση του Ουεντραόγκο, πέτυχε γκολ ο Καραγιόλ που ταλαιπωρήθηκε με τραυματισμούς, «κέρβερος» ο Βάλε».

Για τους τραυματίες: «Επιστρέφουν ο αρχηγός, ο Φώτης Παπουλής και σιγά-σιγά ο Γιούστε τον οποίο περιμένουμε και θα είναι η μεγάλη μας μετεγγραφή, ενώ θα περιμένουν τις εξετάσεις για να δούμε κατά πόσο είναι σοβαρό το πρόβλημα του Κερμπρ και ακολούθως θα ενημερώσουμε επίσημα με δελτίο Τύπου».

Πάρης Ψάλτης (Ερμής): «Είμαστε όλοι απογοητευμένοι. Μπήκαμε στον αγώνα ξέροντας ότι ο Απόλλωνας θα ψάξει το γρήγορο γκολ, δεν τα καταφέραμε το δεχτήκαμε. Κάποιο απογοητευτηκαν και δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Κάθε παιχνίδι είνια τελικό, δεν πρέπει να τα βάζουμε κάτω. Σε αυτή την θέση που βρίσκεται η ομάδα δεν έχουμε άλλη επιλογή.Πρέπει να βοηθήσουμε όλοι για να βγει η ομάδα από την δύσκολη θέση και είμαι σίγουρος ότι αν γίνει αυτό η ομάδα θα μείνει στην κατηγορία».