Έκανε τα απολύτως απαραίτητα και πήρε το ζητούμενο ο Απόλλωνας

Πέμπτη, 17/9/2020 - 22:21

Στον τρίτο γύρο του Europa League προκρίθηκε ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού έκανε τα απολύτως απαραίτητα στο Ηράκλειο και άφησε εκτός συνέχειας τον ΟΦΗ αφού επικράτησε με 1-0 χάρη στο γκολ του Σάλαϊ στο 50ο λεπτό.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλή μεσοεπιθετικά όμως αμυντικά κατάφερε να απειληθεί σε ελάχιστες πειρπτώσεις από τους Κρητικούς. Μάλιστα, στη φάση του 42ου λεπτού ο Δημητρίου αντεπεξήλθε επάξια στις απαιτήσεις της φάσεις και κράτησε το μηδέν στην εστία του.

Στο δεύτερο μέρος οι «γαλάζιοι» βρήκαν το γκολ στην πρώτη φάση που δημιούργησαν και κάπου εκεί ο ΟΦΗ βγήκε πιο μπροστά. Όπως αναμενόταν οι Κρητικοί ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν την ισοφάριση όμως η άμυνα του Απόλλωνα ήταν πέρα για πέρα σωστά τοποθετημένη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Άλλο ένα παιχνίδι στο οποίο ο Νταμπό πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Ο Γάλλος δημιούργησε το γκολ του Σάλαϊ ενώ παράλληλα έφερε πολλά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενουμένων η οποία έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει σε αρκετές περιπτώσεις.

Πλέον, ο Απόλλωνας στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος όπου θα πάει στη Λάρνακα για την αναμέτρηση με την Ανόρθωση το βράδυ της Κυριακής (20/09 - 20:30). Στόχος δε μπορεί να είναι άλλος από το τρίποντο της επιτυχίας για να παραμείνει η ομάδα σε τροχιά κορυφής.

Επόμενη ευρωπαϊκή... υποχρέωση για τον Απόλλωνα την Τετάρτη (23/09 - 19:00) εντός έδρας στο ΓΣΠ με τη Λεχ Πόζναν.