«Έκλεισε το σπίτι» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Σεβίλλη

Τρίτη, 13/3/2018 - 23:38

Πάρτι έστησε στο «Ολντ Τράφορντ» η Σεβίλλη, καθώς κέρδισε τη Γιουνάιτεντ με 2-1 και πέρασε στα προημιτελικά καθώς το πρώτο ματς είχε λήξει χωρίς σκορ.

Στο 3ο λεπτό ο Λουκάκου έκανε ον σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 9’ μετά από κόρνερ του Μπανέγα, ο Κορέα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 14’, ο Μπεϊγί έκανε τραγικό λάθος, ο Κορέα πήρε και τροφοδότησε το Μουριέλ, αλλά εκείνος από καλή θέση, πλάσαρε άουτ, ενώ στο 28’ ο Σαράμπια βρήκε τον Μουριέλ στα αριστερά κι εκείνος έκανε το διαγώνιο σουτ με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 29’ ο Λουκάκου βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά έχασε το κοντρόλ και μαζί την ευκαιρία να σκοράρει και στο 38’ ο Φελαϊνί άλλαξε όμορφα με τον Σάντσες αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Ρίκο.

Στο 48ο λεπτό, ο Κορέα βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά την ώρα που ήταν έτοιμος να σκοράρει, ο Μπεϊγί τον έκοψε με απίθανο τάκλιν, ενώ στο 52’ ο Ρίκο είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Λίνγκαρντ. Στο 57’, ο Σάντσες μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ στα σώματα και στην κόντρα ο Σαράμπια γύρισε για τον Μουριέλ ο οποίος πλάσαρε  άουτ, ενώ στο 71’ η επικίνδυνη σέντρα του Κορέα πέρασε απ’ όλους. Στο 72’, ο Πογκμπά έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε, ενώ στο 74’ η Σεβίλλη πάγωσε το «Ολντ Τράφορντ». Ο Σαράμπια πέρασε κάθετη στον Μπεν Γεντέρ κι εκείνος γύρισε και με φοβερό πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 0-1. Και στο 78’, οι Ισπανοί σόκαραν κι άλλο την ομάδα του Μουρίνιο. Μετά από κόρνερ ο Μπεν Γεντέρ από πλάγια θέση έπιασε μια περίεργη κεφαλιά, ο Ντε Χέα προσπάθησε να διώξει την μπάλα αλλά ουσιαστικά την έστειλε στα δίχτυα του για το 0-2. Στο 80’, ο Ράσφορντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρίκο έκανε κακή έξοδο και ο  Σμόλινγκ εξ επαφής έχασε το άχαστο και στο 84’ μετά από κόρνερ, ο Λουκάκου με φοβερό βολέ μείωσε σε 1-2. Στο 85’ το σουτ του Μπεν Γεντέρ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 86’. Στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Ράσφορντ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 90+2’ ο Μπεν Γεντέρ βρέθηκε μόνος με τον Ντε Χέα αλλά ο Ισπανός έδιωξε εντυπωσιακά.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλέντσια (77’ Μάτα), Σμόλινγκ, Μπεϊγί, Γιανγκ, Λίνγκαρντ (77’ Μαρσιάλ), Φελαϊνί (60’ Πογκμπά), Μάτιτς, Ράσφορντ, Σάντσες, Λουκάκου

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ρίκο, Μερκάδο, Εσκουδέρο, Κίερ, Λενγκλέ, Μπανέγα, Κορέα (89’ Γκάιζ), Ν’Ζονζί, Σαράμπια, Βάσκες (87’ Πισάρο), Μουριέλ (73’ Μπεν Γεντέρ)