Έκλεισε το σπίτι της Παρί και βλέπει τίτλο η Λιλ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 βρίσκεται από το Σάββατο (03/04) η Λιλ, η οποία στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής πήρε σπουδαίο «διπλό» (1-0) κόντρα στην πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν, αφήνοντας την 2η, στο -3 και τους 63 βαθμούς.

«Χρυσός» σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Ντέιβιντ, ο οποίος πέτυχε το γκολ στο 20', αλλά 15 λεπτά αργότερα έγινε αναγκαστική αλλαγή (στη θέση του ο Γουεά) λόγω –σοβαρού από ό, τι φαίνεται- τραυματισμού στον αστράγαλο.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο ημίχρονο. Σημείωσαν τρεις τελικές μέχρι να δεχτούν το τέρμα (κορυφαία εκείνη του 15' με τον Νεϊμάρ) και άλλες εφτά ως και το τελευταίο σφύριγμα για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Λιλ κατάφερε στη μοναδική της φάση να ανοίξει το σκορ, με το πλάσε του Ντέιβιντ από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν τόσο υψηλός, με τους «Λιλουά» να προφυλάσσουν τα μετόπισθέν τους. Η Παρί απείλησε ανεπιτυχώς με τον Νεϊμάρ στο 55', όμως η σημαντικότερη ευκαιρία άνηκε στους αντίπαλούς της, για τους οποίους αστόχησε σε τετ-α-τετ ο Γκιλμάζ στο 79', ύστερα από τρομερή αντεπίθεση της ομάδας του.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα το μόνο που άλλαξε ήταν ο αριθμός των αγωνιζόμενων ποδοσφαιριστών. Κι αυτό διότι στο 90' αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στην ίδια φάση οι Νεϊμάρ και Ντζαλό.