Εκπληκτική Νέα Σαλαμίνα, έριξε «τεσσάρα» στην πρωτοπόρο ΑΕΛ (BINTEO)

ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 4-1 της πρωτοπόρου ΑΕΛ πραγματοποιόντας πολύ καλή εμφάνιση. Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Ελουντού, Φουστάρ, Μιντίκκης και Τιάγκο, η ΑΕΛ μείωσε προσωρινά με τον Τεϊξέιρα.

Η προσφυγική ομάδα ήταν αποτελεσματική, εκμεταλλεύτηκε όλες τις ευκαιρίες που της έδωσε η σε κακή μέρα άμυνα της ΑΕΛ και πέτυχε μιας σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και πλέον έχει συγκάτοικο στην κορυφή τον συμπολίτη Απόλλωνα.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη φάση στον αγώνα ήταν για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ελουντού, ο οποίος πλάσαρε όμως ο Βοζίνια απέκρουσε εξ επαφής.

Η ΑΕΛ κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Βεζελόφσκι, αφού οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλά τους χώρους.

Στο 25΄ το σουτ του Τιάγκο δεν θα ανησυχήσει τον Βοζίνια ο οποίος μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ θα απειλήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι, το συρτό όμως σουτ του Χουράδο κατέληξε λίγο έξω.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Νουρ έκανε την σέντρα, ο Τιάγκο έστρωσε με το στήθος στον Ελουντού, ο οποίος με απευθείας σουτ νίκησε το Βοζίνια. Πολύ όμορφο το γκολ της Νέας Σαλαμίνας.

Στο 36΄ η Νέα Σαλαμίνα θα πετύχει και δεύτερο γκολ. Ο Μαργκάσα εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά και ο Φουστάρ εντελώς ανενόχλητος με κεφαλιά δεν είχε πρόβλημα να νικήσει τον Βοζίνια.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ΑΕΛ θα έχει δοκάρι σε σουτ του Ντα Σίλβα, αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

B΄ ημίχρονο:

Με δυο αλλαγές άρχισε η ΑΕΛ το δεύτερο ημίχρονο. Μέσα οι Αβραάμ και Αντάμοβιτς στις θέσεις Γουίλερ και Γκαζτανάγια αντίστοιχα.

Παρα τις αλλαγές η Νέα Σαλαμίνα μόλις στο 51΄ θα πετύχει και τρίτο γκολ με τον Μιντίκκης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη πάσα με κεφαλιά προς τα πίσω του Αβραάμ και με πλασέ νίκησε τον Βοζίνια που δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

Στο 56΄ ο Κίνγκσλεϊ μόλις που δεν πρόλαβε σέντρα του Ελουντού για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Σταδιακά η ΑΕΛ άρχισε να πιέζει περισσότερο θέλοντας να βρει ένα γκολ ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 66΄ τελικά θα καταφέρει να μειώσει με τον Νιλς Τεϊξέιρα ο οποίος μετά από σέντρα του Αντάμοβιτς και τακουνάκι του Μακρή βρέθηκε μόνος του και δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 3-1.

Στο 72΄ το μακρινό σουτ του Άλεξ δεν ανησυχεί τον Βεσελόφσκι.

Στο 77΄ το σουτ του Ελουντού πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΛ θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Τόρες, ο οποίος έκανε το πλασέ όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και ακολούθως στα χέρι του Βεσελόφσκι.

Με την συμπλήρωση 80΄ λεπτών η Νέα Σαλαμίνα θα απειλήσει και πάλι με τον Ελουντού το σουτ όμως του τελευταίου απέκρουσε ο Βοζίνια.

Στο 84΄ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κίνγκσλεϊ από τον Ζντραφκόφσκι, ο Τιάγκο εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 4-1.

Οι εντεκάδες των δυο προπονητών:

Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Φουστάρ, Γκολομπάρτ, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Νουρ, Μιντίκκης, Κορέια, Ελουντού, Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσσα, Α. Τεξέιρα, Γουίλερ, Ν. Τεξέιρα, Ζντραφκόφσκι, Γκαζτανιάγα, Ντα Σίλβα, Μακρής, Τόρες, Χουράδο