Ελβετία και Κροατία έκλεισαν θέση, σήμερα το μεγάλο παιχνίδι Ιταλία-Σουηδία

Δευτέρα, 13/11/2017 - 08:09

Η Εθνική Ελλάδας χρειαζόταν ένα θαύμα απέναντι στην Κροατία ώστε να καταφέρει τελικώς να ανατρέψει το 4-1 του πρώτου αγώνα στο Ζάγκρεμπ πράγμα που δεν πέτυχε αφού έμεινε στο 0-0 στο παιχνίδι στο "Γ. Καραϊσκάκης". Στον άλλο αγώνα η Ελβετία έστω και δύσκολα πέρασε στο Παγκόσμιο Κύπελλο εκμεταλλευόμενη το εκτός έδρας γκολ που πέτυχε, αφού στον δεύτερο αγώνα στην Βασιλεία έμεινε στο 0-0 με την Β. Ιρλανδία.

Στο «St. Jakob-Park» της Βασιλείας η Ελβετία καλούνταν να διαχειριστεί την σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Βορείου Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ, θέλοντας από νωρίς να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με την έναρξη του ματς, απειλώντας με τους Γουόρντ και Μπραντ μόλις στο 3' για να ακολουθήσει επιθετικός μονόλογος για τους Ελβετούς.

Οι παίκτες του Πέτκοβιτς με την εξέλιξη του πρώτου ημιχρόνουείχαν τον πλήρη έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, με κύριο εκφραστή της επιθετικής τους υπεροχής τον Χάρις Σεφέροβιτς.

Ο στράικερ της Μπενφίκα πλησίασε στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με κεφαλιά(5', 24') ενώ σημαντικές ευκαιρίες απώλεσαν οι Ντζεμαϊλί (10'), Σακίρι (27') και Ζούμπερ (29') με τον τερματοφύλακα των Βορειοϊρλανδών να διατηρεί το μηδέν σε όποια φάση χρειάστηκε, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Διαφορετικό ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, με την Βόρεια Ιρλανδία να «ξεμυτίζει» και να ψάχνει το γκολ που θα οδηγούσε τον αγώνα στην παράταση. Ο Ουάσιγκτον στο 53' έδωσε προειδοποιητική βολή ενώ ακολούθησαν αρκετές στημένες φάσεις χωρίς να υπάρξει αποτέλεσμα.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία πάντως για την ομάδα του Μάικλ Ο' Νιλ ήρθε στις καθυστερήσεις αλλά η κεφαλιά του Τζόνι Έβανς απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή και το 0-0 έμεινε μέχρι το φινάλε, στέλνοντας την Ελβετία στο Παγκόσμιο Κύπελλο.