Το έφερε... τούμπα και πήρε εντυπωσιακή νίκη η Εθνική μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 10/10/2019 - 18:51

Με εξαιρετική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας κατάφερε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι στο Καζακστάν και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη με 2-1 κόντρα στους Καζάκους για την έβδομη αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2020.

Η Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή και βρέθηκε με 1-0 πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Γερλάνοφ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ανατροπή εν τέλει ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο όπου η αγωνιστική εικόνα της ομάδας μας βελτιώθηκε αισθητά. Αρχικά, ο Πιέρος ισοφάρισε στο 72ο λεπτό ενώ ο Νικόλας Ιωάννου λίγο πριν το τέλος μας έδωσε την πολύτιμη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα μας η Ρωσία την ερχόμενη Κυριακή στο ΓΣΠ και ο κόσμος καλείται να στηρίξει την προσπάθεια της Εθνικής μας.

Πρώτη τελική για την Κύπρο και στο παιχνίδι στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου και λανθασμένη απομάκρυνση από αντίπαλο, ο Λαΐφης με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης όταν έκανε την προβολή ο Κουάτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Ωραίο σουτ από τον Παπουλή στο 22ο λεπτό, ανάγκασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό το Καζακστάν απώλεσε πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Ζανγκιλισμπάι εντός περιοχής από καλή θέση όμως η μπάλα κατέληξε έξω.

Το γκολ εν τέλει για τους γηπεδούχους ήρθε στο 34ο λεπτό με τον Γερλάνοφ. Αρχικά, ο Μάλιγ με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Γερλάνοφ με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ.

Ο Αμπίκεν απέναντι από τον Παναγή λίγο πλάγια στην περιοχή στο 42ο λεπτό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή που απομάκρυνε σε κόρνερ με το πόδι.

Η Εθνική μας στο δεύτερο μέρος ανέβηκε και προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης με αρκετές στημένες φάσεις.

Το γκολ εν τέλει ήρθε από τον Πιέρο στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από σέντρα ακριβείας του Ματία Σπόλιαριτς στο ύψος του πέναλτι.

Τρία λεπτά μετά λίγο έλειψε να κάναμε την ανατροπή με τον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος έπιασε τη δυνατή κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας των Καζάκων έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Το Καζακστάν στο 78ο λεπτό έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Βορογκόφσκι έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα κόντραρε στον Λαΐφη και κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Παναγή.

Τελικά λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι χάρη στο γκολ του Νικόλα Ιωάννου στο 85ο λεπτό μετά από σέντρα του Κωστή ο άσος του ΑΠΟΕΛ κατάφερε προ κενού τέρματος να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Καζακστάν (Μιχάλ Μπίλεκ): Νεπογκόντοφ, Μάλιγ, Γερλάνοφ, Κουάτ, Αμπίκεν (Φεντίν 80'), Ισλαμχάν, Βορογκόφσκι, Ζανγκιλισμπάι (Κιζνιτσένκο 61'), Πέρτσουκ, Μαρόκιν, Σουγουμπάεφ

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν): Παναγή, Μερκής (Σπόλιαριτς 62'), Κούσουλος, Λαΐφης, Μιντίκκης (Ζαχαρίου 46'), Κωστάκης , Χάμπος, Νικόλας, Κωστή, Παπουλής, Πιέρος

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ραν Μπεν Σιμόν

Για τις αλλαγές που έκανε στη διάρκεια του αγώνα: «Πάντα προσπαθούμε να βρούμε ισορροπία στο παιχνίδι μας. Έχω καλούς συνεργάτες και επεξεργαζόμαστε πολλά σενάρια. Είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε πράγματα και στο παιχνίδι και είμαι χαρούμενος για τους ποδοσφαιριστές μου που κατάφεραν να ανταποκριθούν».

Για το γεγονός πως είναι μια σπουδαία νίκη εκτός: «Αυτό που κάνει πιο σημαντική τη νίκη είναι πως επιτεύχθηκε κόντρα σε μια ομάδα που έχει ίδιους στόχους με εμάς. Μέχρι τώρα παίζαμε με περισσότερη αυτοπεποίθηση στην έδρα μας, αλλά τώρα παίξαμε με αυτοπεποίθηση και εκτός».

Γιατί έβγαλε το σακάκι του: «Επικοινωνώ με τους ποδοσφαιριστές μου συνεχώς και στο δεύτερο ημίχρονο θεώρησα πως έπρεπε να σηκωθώ απ’ τον πάγκο και να βγάλω το σακάκι ώστε να κινούμε πιο ελεύθερα».

Νικόλας Ιωάννου

Αρχικό σχόλιο: «Περιμέναμε ένα δύσκολο αγώνα, διαφορετικό σε σχέση με αυτόν στην Κύπρο. Μπήκαμε καλά στον αγώνα αλλά δυστυχώς δεχθήκαμε ένα τέρμα από στημένο. Πήγαμε στα αποδυτήρια και μετά το γυρίσαμε».

Για το τέρμα του: «Είμαι χαρούμενος για το τέρμα αλλά σημασία δεν έχει ποιος το σκοράρει».

Για τον αγωνιστικό χώρο και τον συνθετικό χλοοτάπητα: «Έπρεπε να ανταπεξέλθουμε στο κομμάτι αυτό και τα καταφέραμε».

Για τη συνέχεια: «Στόχος μας είναι η 3η θέση. Σήμερα θέλαμε τους τρεις βαθμούς και τους πήραμε. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι και βλέπουμε τη συνέχεια. Σίγουρα έχουμε λαμπρό μέλλον».

Για το γεγονός πως έπαιξαν αρκετοί νεαροί: «Έχουμε πολλούς νεαρούς που παίζουν με στις ομάδες τους και αυτό είναι σημαντικό».

Φώτης Παπουλής

«Είμαστε όλοι χαρούμενοι γι’ αυτήν την νίκη την οποία αξίζαμε και περιμέναμε πολλές αγωνιστικές. Κάναμε καλό ξεκίνημα αλλά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ ωστόσο το γεγονός ότι φτάσαμε σε ανατροπή δείχνει ότι γίνεται κάτι καλό και κάθε παιχνίδι πρέπει να προσθέτουμε κάτι περισσότερο. Θέλουμε να χτίσουμε πάνω σε αυτό και η συνέχεια νιώθω ότι θα είναι ευοίωνη για την ομάδα και την ομοσπονδία. Πριν από το παιχνίδι λέγαμε ότι θέλαμε να κερδίσουμε και ακούσαμε και τον πρόεδρο οποίος ήρθε στην προπόνηση. Θέλαμε να κερδίσουμε για όλους οι οποίοι ασχολούνται με αυτήν την ομάδα και στο ημίχρονο δεν σκεφτήκαμε αρνητικά πράγματα όπως παλιά χρόνια. Αντιθέτως βλέπαμε όλοι στα πρόσωπα του διπλανού μας ότι μπορούμε να το γυρίσουμε.»

Παναγιώτης Ζαχαρίου

«Ήταν δύσκολο παιχνίδι. Έπρεπε να κερδίσουμε για να βλέπουμε τη συνέχεια με αισιοδοξία. Ήμασταν ψυχωμένοι, είχαμε τις δυνάμεις για να γυρίσουμε το παιχνίδι. Μείναμε με το χαμόγελο. Κάθε κλήση είναι τιμή. Ερχόμαστε να δίνουμε τα πάντα για όλους, τον καλύτερο μας εαυτό. Καταφέραμε να κερδίσουμε σε δύσκολη έδρα. Είναι διπλό το όφελος για μένα, είναι οι εμπειρίες, παίρνεις πολλά από αυτούς τους παίκτες που είναι στην ομάδα. Εύχομαι να συνεχίσω έτσι, ώστε το μέλλον να είναι καλύτερο για όλους. Τα παιδιά αντιμετώπιζαν δυσκολίες αλλά συνέχισαν να παλεύουν. Είναι μεγάλη νίκη και έδειξαν μεγάλο χαρακτήρα. Δεν ήταν εύκολο το παιχνίδι. Αντίθετα ήταν σε ένα δύσκολο γήπεδο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίξαμε καλά. Είδαμε τους ποδοσφαιριστές να μπαίνουν στο γήπεδο και να θέλουν τη νίκη».

Κωστάκης Αρτυματάς

«Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι όσο και ιδιαίτερο αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε. Είναι αλήθεια ότι τα πρώτα λεπτά μπήκαμε πολύ καλά αλλά αν και δεν απειληθήκαμε δεν φτιάξαμε κάτι ιδιαίτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε ότι θέλαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι και ότι έχει αλλάξει κάτι στην εθνική και στα αποδυτήρια και στο γήπεδο. Ακόμα κι αν δεχθούμε γκολ δεν τα βάζουμε κάτω και το παλεύουμε μέχρι το τέλος.»