Ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Βραζιλία, εξάρα το Μεξικό, στα πέναλτι η Ιαπωνία

Σάββατο, 31/7/2021 - 16:00

Η Βραζιλία αυτή τη φορά μπορεί να μην είχε σκόρερ τον Ριτσάρλισον, όμως, ο φορ της Έβερτον έκανε την ασίστ προς τον Ματέους Κούνια για να διαμορφώσει εκείνος το 1-0 για τους Βραζιλιάνους από το 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τέλους κι έτσι η εθνική ομάδα από τη χώρα του καφέ θα κοντραριστεί με το Μεξικό που είχε αρκετά πιο εύκολο έργο απέναντι στην Κορέα.

Οι Μεξικανοί ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι τους από το πρώτο ημίχρονο, αφού, τα γκολ των Μάρτιν (12'), Ρόμο (29') και Κόρδοβα (39') είχαν κάνει όλη τη δουλειά.

Οι Κορεάτες είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Λι Ντονγκ Γκιόνγκ (20'), μείωσαν σε 3-2 στο 51', όμως πάλι δεν κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι. Ο Χένρι ήρθε άμεσα στο 54' να ξαναδώσει προβάδισμα δυο τερμάτων, για να γράψει το 5-2 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ο Κόρδοβα στο 63'. Το 6-2 διαμορφώθηκε στο 84' από τον Αγκίρε Εντουάρντο, για να έρθει απλά ένα τρίτο γκολ... της τιμής (6-3) για τους Κορεάτες στο 90' + 1' από τον Χουάνγκ.

Η Ιαπωνία που θα πέσει πάνω στην Ισπανία – η οποία θριάμβευσε απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού σε ένα τρομερό παιχνίδι νωρίτερα – χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να νικήσει την Νέα Ζηλανδία.

Μετά το 0-0 των 90' και της παράτασης, από την άσπρη βούλα οι Ιάπωνες έφτασαν στο 4-2 και την παρουσία τους στα ημιτελικά.