Ένας Απόλλωνας που έδειξε να ξέρει τι θέλει...

Κυριακή, 15/9/2019 - 09:07

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τη θητεία του στον πάγκο του Απόλλωνα ο Ιβάν Βουκομάνοβιτς. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού σε ένα τρομερό παιχνίδι επικράτησαν με 3-2 της Πάφου στο πρώτο τους επίσημο παιχνίδι για τη φετινή σεζόν στις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Απόλλωνας να και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε και τις δύο φορές να ισοφαρίσει σε λιγότερο από πέντε λεπτά ενώ στο τέλος κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης με τον Ζελάγια στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Ο Βουκομάνοβιτς δεν έκανε την παραμικρή έκπληξη στο αρχικό σχήμα στο πρώτο του παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας. Παρέταξε τους ποδοσφαιριστές του με σχηματισμό 4-2-3-1 (όπως συνήθιζε και ο Σωφρόνης) ενώ ακόμη και τα πρόσωπα που ήταν στην ενδεκάδα ήταν τα αναμενόμενα.

Σαφώς και είναι πολύ νωρίς να κρίνουμε τον Σέρβο τεχνικό όμως αυτή η νίκη με το... καλημέρα θα δώσει άλλον «αέρα» και στην ομάδα αλλά και στον ίδιο για τη δύσκολη συνέχεια που έπεται στο πρωτάθλημα. Ο στόχος για τον Απόλλωνα είναι ένας και αδιαπραγμάτευτος και αυτός δεν είναι άλλος από το πρωτάθλημα μετά από 13 ολόκληρα χρόνια.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο το ότι η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές. Η επιστροφή του Βαλεντίν Ρομπέρζ σταδιακά στην ενδεκάδα του Απόλλωνα θα προσδώσει άλλο κύρος και αξιοπιστία στα μετόπισθεν των Λεμεσιανών.