«Κόλλησε» και αποχαιρετά το... τρένο της πρόκρισης η Εθνική μας (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 6/9/2019 - 20:54

«Κόλλησε» στο 1-1 με το Καζακστάν η Εθνική μας εντός έδρας στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής των προκριματικών του EURO 2020 και πλέον το… όνειρο της πρόκρισης απομακρύνεται.

Η Εθνική μας έμεινε από το δεύτερο λεπτό πίσω στο σκορ ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και είχε και πάλι την υπεροχή των κινήσεων δεν κατάφερε να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης που θα την ανέβαζε στους έξι βαθμούς.

Πλέον, επόμενος αντίπαλος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το Σαν Μαρίνο εκτός έδρας την προσεχή Δευτέρα (09/09 – 21:45).

Γκολ με το… καλημέρα για τους Καζάκους. Λάθος από τον Κάστανο στη μεσαία γραμμή το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βγουν στην κόντρα και ο Σέτκιν από κοντά με προβολή δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 μόλις στο δεύτερο λεπτό.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική μας ήρθε στο 10ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε ασταθώς και ο Μερκής πήρε το… ριμπάουντ μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

γ

Πολύ καλή στιγμή για την Εθνική μας στο 18ο λεπτό. Μετά από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Πιέρος πάτησε πανέμορφα την μπάλα στον Παπουλή όμως το σουτ του τελευταίου ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Γερλάνοφ.

Δοκάρι στο 20ο λεπτό μετά από… οβίδα του Πιέρου. Ο φορ της Κοπεγχάγης σταμάτησε με το στήθος προωθημένη μπαλιά ακριβώς έξω από την περιοχή, γύρισε και έπιασε το σουτ με τη μία όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καζακστάν και αφού ο αντίπαλος τερματοφύλακας ακούμπησε τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Γκολ για την Εθνική μας στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πιέρο Σωτηρίου. Πανέμορφη ατομική προσπάθεια από τον Νικόλα Ιωάννου ο οποίος μπήκε στην περιοχή μετά από ατομική προσπάθεια και ντρίπλα ανάμεσα από δύο αντιπάλους, «σερβίροντας» τον Πιέρο προ κενού τέρματος για το 1-1.

ν

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι Καζάκοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με τον Ισλαμκάν ο οποίος εκτέλεσε φάουλ από 25 μέτρα και ανάγκασε τον Παναγή σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

Στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για την ομάδα μας. Ο Εφραίμ πέρασε δύο παίκτες και έκανε το διαγώνιο σουτ όμως η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 55ο λεπτό ο Ταγκιμπέρνεν προσπάθησε να αιφνιδιάσει από τα 25 μέτρα τον Παναγή ο οποίος έδιωξε σε δύσκολα σε κόρνερ.

Σουτ του Βοροκόβσκι υπό πίεση στο 61ο λεπτό, με τη μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγή.

Στο 66ο λεπτό εκδήλωσε τελική προσπάθεια ο Σέτκιν με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ωστόσο ο Παναγή έδωσε τη λύση.

Δύο λεπτά αργότερα οι Καζάκοι επιχείρησαν νέο σουτ με τον Φεντίν όμως ο Παναγή μπλόκαρε εκ νέου την μπάλα.

Μοναδική στιγμή για την Εθνική μας στο 89ο λεπτό. Ο Νικόλας Ιωάννου ξεκίνησε από την άμυνα, πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και μοίρασε στον Παπουλή το πλασέ του οποίου πέρασε μόλις έξω.

Κύπρος (Ραν Μπεν Σιμόν):  Παναγή, Μιντίκκης, Ιωάννου, Κούσουλος, Μερκής, Λαΐφης, Χάμπος, Εφραίμ (Κωστή 73’), Παπουλής (Πίττας 90’), Κάστανος (Γεωργίου 57’), Σωτηρίου

Καζακστάν (Μίχαλ Μπίλεκ): Νεπογκόντοφ, Μαλί, Γερλάνοφ, Κουάτ, Ταγκιμπέρνεν (Ζούκοφ 82’), Ισλαμκάν (Φεντίν 64’), Βοροκόβσκι, Πετρούσκι, Μαρόκιν, Σουγουμπάγεφ, Σέτκιν (Αϊμπέτοφ 87’)