Εντυπωσιακός στην πρεμιέρα του ο Τσιτσιπάς

Τρίτη, 13/4/2021 - 17:27

Πρεμιέρα με το… δεξί για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Μόντε Κάρλο Masters, καθώς με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 2-0 (6-3, 6-4) του Ασλάν Καράτσεφ και θα είναι συνεπής στο… ραντεβού του για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος του κορυφαίου Έλληνα τενίστα θα είναι ο νικητής του ζευγαριού, Τζον Μίλμαν-Κριστιάν Γκαρίν, με την αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για την Πέμπτη (15/4).

Αγωνιζόμενος για πρώτη φορά σε χωμάτινη επιφάνεια, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε ανεπηρέαστος από το γεγονός αυτό και μέσα σε περίπου 80 λεπτά, κατάφερε να επιβληθεί του αντιπάλου του, ο οποίος προερχόταν από περίοδο εξαιρετικής φόρμας.

Ο 22χρονος άρχισε νευρικά το παιχνίδι του και είναι χαρακτηριστικό ότι ο Καράτσεφ τον έφερε σε δύσκολη θέση, καθώς έφτασε σε δύο break point στο πρώτο σετ, αλλά έδειξε αντίδραση και μάλιστα έκανε ο ίδιος break στο τέταρτο game, διαμορφώνοντας το υπέρ του 3-1. Σε εκείνο το σημείο μπήκαν και οι βάσεις για την κατάκτηση του πρώτου σετ, φτάνοντας τελικά στο 1-0.

Με τον ίδιο ρυθμό και με ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς αφού ισοφάρισε σε 1-1 στα games, κατάφερε να κάνει το break στο τρίτο κάνοντας το 2-1, ενώ υπερασπιζόμενος το σέρβις του έκανε και το 3-1. Από εκείνο το σημείο, έκανε τα… βασικά, φτάνοντας σε ένα άνετο 6-4, παίρνοντας και τη νίκη με 2-0.