Έπαιξε με τη... φωτιά η Κροατία, αλλά λύγισε την Ουαλία, τρίποντο και η Ισλανδία

Σάββατο, 8/6/2019 - 18:22

Μετά την ήττα από την Ουγγαρία, η φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2018, Κροατία, καλούνταν να δείξει αντίδραση και πράγματι, η ανανεωμένη ομάδα του Ντάλιτς επέστρεψε δυναμικά στις νίκες.

Οι Κροάτες κατάφεραν να επικρατήσουν 2-1 της Ουαλίας του Ράιαν Γκιγκς, να και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έπαιξε με τη... φωτιά.

Μόλις στο 17’ ο Πέρισιτς γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή των Ουαλών και άθελά του ο Λόρενς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Σε χαλαρούς ρυθμούς, από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν ουσιαστικά, η Κροατία βρήκε και δεύτερο γκολ με δράστη τον κεφάτο Πέρισιτς που στο 48’ έκανε το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Ουαλία αποφάσισε να παρουσιαστεί στο γήπεδο και να εκμεταλλευθεί τους Μπέιλ και Τζέιμς, αλλά η λύση στο σκοράρισμα την έδωσε ο Μπρουκς, ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στα εναπομείναντα λεπτά και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για ένα γκολ, ωστόσο το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με την Κροατία να πετυχαίνει τη 2η νίκη της στον όμιλο και την Ουαλία σε 2 αναμετρήσεις να έχει μία νίκη.

Στο Ρεικιάβικ η Ισλανδία κέρδισε με 1-0 την Αλβανία και έφτασε στους έξι βαθμούς, περιμένοντας το ντέρμπι του ομίλου Τουρκία-Γαλλία. Ο Γκούντμουνσον με υπέροχη ατομική ενέργεια στο 22’ έδωσε τη λύση.