Επανήλθε στα τρίποντα η ΑΕΛ με... τριάρα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/9/2020 - 22:28

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕΛ καθώς η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ επικράτησε με 3-1 της Καρμίωτισσας στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ δυσκολεύτηκε κάπως στο πρώτο ημίχρονο αφού έβρισκε κλειστούς «διαδρόμους», με το αποτέλεσμα του ημιχρόνου να μένει στο 1-1. Η ΑΕΛ αρχικά προηγήθηκε με τον Ντανίλο στο 15ο λεπτό ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σάσι στο 18ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές με τους Τόρες (55’) και Μαέ (87’) οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΛ έφτασε τους 9 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε «κολλημένη» στους δύο βαθμούς.

Την πέμπτη αγωνιστική η ΑΕΛ θα πάει στη Λάρνακα για να αντιμετοπίσει την ΑΕΚ στην «Αρένα» ενώ η Καρμιώτισσα θα φιλοξενήσει την Ένωση.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντρέ, Μεντόγιεβιτς, Μαέ, Τόρες (Ριέρα 59’) Μηνάς, Έουλερ (Σάντος 34’) Παπαφώτης, Μπουνόζα, Κυριάκου, Ντανίλο (Αβραάμ 77’)

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Καϊρίνος, Μπαράνοφ, Ρόμο, Σάσι (Καπαρτής 74’), Χριστοφή, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (Μπαργκάν 74’), Χρίστου (Νεοφύτου 61’), Ρέινολντς

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που πήρανε μια πανάξια νίκη. Σεβαστήκαμε την Kαρμιώτισσα, για αυτό κάναμε και καλή ανάλυση. Ήταν πολύ καλή με τρεις μεγάλες. Τα πρώτα 15 λεπτά είμασταν πολύ καλοί, όμως μετά το γκολ δεχθήκαμε ένα μικρό σοκ και η Καρμιώτισσα ήταν καλύτερη μέχρι το τέλος του ημίχρονου. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι και πήραμε δίκαιη νίκη. Δεν μπορείς ενενήντα λεπτά να εισαι ο καλύτερος. Συγχαρητήρια στον Μιχαηλ για την ομάδα του. Επίσης ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο αλλά κα τους υπόλοιπους που μας βοηθάνε με το τρόπο του. Αυτό το βράδυ ήταν για το κόσμο. Βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι».

Για τον Καϊρίνο: «Ήταν και συμπαίκτης μου στο παρελθόν, θέλω να πω ότι είναι πολύ καλός μέχρι στιγμής και είναι σαν το παλιό καλό κρασί».

Για Τόρες και Έουλερ: «Μέχρι τη Δευτέρα θα ξέρουμε για Τόρες που θα τον δει ο γιατρός. Του Έουλερ είναι πιο σοβαρό από Τόρες αλλά κανένας δεν φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι το πολύ σοβαρό».

Χάρης Κυριάκου (ΑΕΛ): «Να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήρθε. Δεν έχει σημασία πού παίζω αλλά το πώς παίζω. Αν κρίνω από τη συγκομιδή μας είμαι ευχαριστημένος αν και στο ΓΣΠ μπορούσαμε και καλύτερα».

Για το αν ήταν η καλύτερη εμφάνιση: «Ήταν η πιο ώριμη. Μπήκαμε δυνατά, σκοράραμε και παίξαμε καλά. Δεχθήκαμε πολύ εύκολα το γκολ αλλά αντιδράσαμε. Είναι μια ομάδα απρόβλεπτη η Καρμιώτισσα από τις πιο δύσκολε που είχαμε».

Για τη συνέχεια: «Μεσοβδόμαδα η ομάδα έδειξε πως έχει και βάθος. Κερδίσαμε εύκολα. Βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι και θα κάνουμε ότι μας λέει ο προπονητής».