Έπεσε... μαχόμενος κόντρα στη Γουλβς ο Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 7/8/2020 - 00:00

Μπορεί να προσπάθησε, να δημιούργησε ευκαιρίες αλλά εν τέλει αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά «πλήρωσε» το δικά της αλλά και διαιτητικά λάθη, έχασε με 1-0 από τη Γουλβς και αποχαιρέτησε το Europa League.

Το γκολ για τους «λύκους» ο Χιμένες στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης από το σημείο του πέναλτι. Πέναλτι το οποίο κερδήθηκε μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Καμαρά όμως το γκολ δεν μέτρησε (σωστά) αφού ο Ελ Αραμπί ήταν για… χιλιοστά πιο μπροστά από τον τελευταίο αντίπαλο αμυντικό.

Ο Ολυμπιακός δικαιούται να... φωνάζει για πέναλτι στον Ελ Αραμπί στο 54ο λεπτό το οποίο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν είδε σωστά, ενώ δεν πήγε καν στο VAR.

Πλέον, η Γουλβς συνεχίζει στα προημιτελικά του Europa League στη Γερμανία εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη.

Λάθος του Γκιγέρμε στο πρώτο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Χιμένες που έπιασε το βολέ έξω από την περιοχή αλλά δε βρήκε εστία.

Τραγικό λάθος στο έβδομο λεπτό από τον Αλέν ο οποίος αντί να διώξει με τη μια τη μπάλα, προσπάθησε να προσπεράσει τον Ποντένσε, ανατρέποντας τον. Ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χιμένεθ ο οποίος στο όγδοο λεπτό δε λάθεψε και έδωσε το προβάδισμα στους «λύκους» με 1-0.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 18ο λεπτό. Ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή και έκανε το βολέ όμως ο Πατρίσιο κατάφερε να διώξει με υπερένταση τη μπάλα σε κόρνερ.

Ο Ελ Αραμπί έφυγε στην πλάτη της άμυνας των «λύκων» στο 28ο λεπτό, μπήκε από πλάγια στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στο ύψος της περιοχής στον Καμαρά ο οποίος με πολύ όμορφο σουτ έκανε το 1-1 για τους «ερυθρόλευκους». Το γκολ του Ολυμπιακού όμως ακυρώθηκε οριακά ως οφσάιντ καθώς ο Ελ Αραμπί ήταν οριακά πιο μπροστά.

Ι

Φάουλ του Βαλμπουενά στο 35ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σισέ δε μπόρεσε με προβολή να προλάβει την μπάλα και να σκοράρει από κοντά.

Τρομερή αλλαγή παιχνιδιού του Ποντένσε στο 41ο λεπτό, ο Χιμένες έκανε ωραία προσποίηση στον Τσιμίκα και στη συνέχεια προσπάθησε με... ραμπόνα εκτός περιοχής να απειλήσει αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Αλέν.

Καλό ευθύβολο σουτ του Νέβες έξω από την περιοχή όμως ο Αλέν μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων

Σέντρα στην περιοχή στο 54ο λεπτό, με τον Ελ Αραμπί να πέφτει στο έδαφος μετά από σπρώξιμο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού ζήτησαν έντονα πέναλτι όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση.

Στο 61ο λεπτό ο Ποντένσε έξω από την περιοχή, έκανε την ατομική ενέργεια και έπεισε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρομερή μπαλιά του Νέβες, ο Ποντένσε έδωσε στον Ζότα που έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπα και ο Μπολί ξαφνιάστηκε και δε μπόρεσε εξ επαφής να βρει εστία στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από το ύψος της μικρής περιοχής ο Ελ Αραμπί με πλάτη στο τέρμα, κατάφερε να γυρίσει και να κάνει το σουτ όμως η μπάλα πέρασε για λίγο έξω στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης.

Νέα μεγάλη επέμβαση του Αλέν στο 78ο λεπτό να νικάει τον Ζότα σε τετ-α-τετ και να κρατάει το 1-0 μετά από λάθος της άμυνας.

Σουτ του Γκιγέρμε με τη μία, η μπάλα ελάχιστα άουτ στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρομερή σέντρα του Τσιμίκα, ο Χασάν πιάνει αμαρκάριστος την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Ρουί Πατρίσιο με εντυπωσιακή εξ επαφής επέμβαση δεν του επιτρέπει να ισοφαρίσει στο 82ο λεπτό.

Τρομερό σουτ του Μουτίνιο που βρήκε τον χώρο, η μπάλα ελάχιστα άουτ στο 84ο λεπτό.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σέντρα από τον Φορτούνη, πέρασε στο δεύτερο δοκάρι με τον Ομάρ να πιάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι (Βινάγκρε 17’), Τραορέ (Ζότα 56'), Χιμένες, Ποντένσε (Ντεντόνκερ 71')

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Αλέν, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγέρμε (Καφού 81'), Μπουχαλάκης (Φορτούνης 46'), Καμαρά (Χασάν 65'), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Μασούρας (Ραντζέλοβιτς 46')