Επέστρεψε και αποβλήθηκε ο Ουζόχο, «καθάρισε» νωρίς η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/4/2019 - 20:52

Εύκολο απόγευμα για την Ανόρθωση η οποία επικράτησε με 3-0 της Αλκής στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των πλέι οφ του δεύτερου ομίλου. Τα γκολ για την Ανόρθωση ήρθαν από τους Μπεσάτ (5’), Ντούρις (22’) και Πράνιτς (31’).

Το παράδοξο στην αναμέτρηση ήταν πως ο Φράνσις Ουζόχο επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις με την φανέλα της «Κυρίας» όμως κατάφερε να αποβληθεί μόλις 23 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Αλκή φιλοξενεί την Ένωση ενώ η «Κυρία» παίζει με την Δόξα στο «Μακάρειο».

Μόλις στο πέμπτο λεπτό η ομάδα της Αμμοχώστου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μπεσάτ. Ο αμυντικός της «Κυρίας» έκανε το σουτ όμως η μπάλα ξέφυγε από τα χέρια του Πάρντο και κατέληξε στα δίκτυα.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αρτυματά να δίνει στον Κυριάκου και αυτός με την μια στον Ντούρις σε μια όμορφη αντεπίθεση. Ο φορ της Ανόρθωσης άργησε να οπλίσει δίνοντας την ευκαιρία στον Σπόλιαριτς να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό ο Ντούρις διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του καθώς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Κατά τους πανηγυρισμούς ο Φράνσις Ουζόχο αποβλήθηκε καθώς έκανε χειρονομίες προς την κερκίδα της αντίπαλης ομάδας.

Στο 31ο λεπτό η Ανόρθωση έκανε το 3-0 με τον Πράνιτς. Ο Κροάτης με εκπληκτική προσποίηση στην περιοχή άδειασε τον αμυντικό της Αλκής και με όμορφο φαλτσαριστό σουτ έκανε το 3-0.

Η Αλκή στο 33ο έχασε μοναδική διπλή ευκαιρία καθώς Κάρλος και Μπελαμειρί σημάδεψαν το δοκάρι σε δυο περιπτώσεις στην ίδια φάση.

Η Αλκή ξανά απείλησε στο 45ο λεπτό όταν ο Κάρλος κέρδισε την μονομαχία από τον Αρτυματά όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω.

Δεύτερο ημίχρονο

Η Αλκή μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49ο λεπτό ο Μπαταρά έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Δημητρίου.

Η συνέχεια του ημιχρόνου ήταν με πολύ χαμηλό ρυθμό μιας και το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί από τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης.

Ανόρθωση (Γιούργκεν Στρέπελ): Ουζόχο, Κοφί, Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Μπεσάτ, Ντούρις, Βίκτορ, Κυριάκου (Μικελτάντζε 70'), Πράνιτς (Ιωάννου 67΄), Στεφανέλι (Δημητρίου 25')

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Καντάτσια (Κωνσταντίνου 66'), Κάρλος, Μπελαμεϊρί, Σπόλιαριτς, Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν (Χαρής 32'), Τριμπό (Μπαταρά 46').