Έφτασε στην βρύση αλλά δεν ήπιε νερό η Εθνική Ελπίδων

Παρασκευή, 10/11/2017 - 09:19

Η Εθνική Ελπίδων από το 0-2 έφτασε στο 2-2 και δυστυχώς γνώρισε την ήττα (3-2) στις καθυστερήσεις από το Βέλγιο απόψε στο Στάδιο «Den Dreef».

Οι διεθνείς μας άγγιξαν το θετικό αποτέλεσμα μέσα στο Βέλγιο και δυστυχώς η μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν, στο φινάλε δεν επιβραβεύτηκε ούτε στο ελάχιστο.

Λίγο πριν έρθει το 3-2 η ομάδα μας και ενώ φάνηκε να γίνεται απειλητική για να φτάσει στη νίκη, πρώτα ο Ανδρέας Χριστοδούλου με σωτήρια επέμβαση κράτησε ζωντανές τις ελπίδες μας και στην αμέσως επόμενη φάση, οι Βέλγοι πέτυχαν το 3-2 και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα είχαμε τη λήξη.

Όπως εξελίχτηκε ο αγώνας το βαθμολογικό κέρδος σίγουρα άξιζε στους διεθνείς μας, που βρήκαν τη δύναμη να φτάσουν στην ανατροπή και να διεκδικήσουν μέχρι το φινάλε το καλύτερο δυνατό.

Ο σημερινός αγώνας αφορούσε το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21 και με αυτό το αποτέλεσμα οι Βέλγοι ξέφυγαν περισσότερο στη βαθμολογία του ομίλου μας.

Η Εθνική μας άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και δημιούργησε πρώτη τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ και να βάλει περισσότερη πίεση στους Βέλγους.

Στο 2’ απευθείας εκτέλεση του Σπόλιαριτς έφυγε μόλις άουτ και στο 12’ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Καρό βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια των Βέλγων στην καλύτερη μας επιθετική στιγμή του ημιχρόνου.

Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Mbenza και στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45+2 πέτυχαν το 2-0 με τον Dimata.

Οι διεθνείς μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49ο λεπτό ο Γιώργος Παπαγεωργίου με αποφασιστική ενέργεια μείωσε  σε 2-1 για την Κύπρο. Προηγήθηκε προσπάθεια του Πίττα που έδωσε την τελική πάσα στο σκόρερ.

Στο 64’ μεγάλη ευκαιρία για να φτάσουμε στο 2-2 όταν μετά από νέο κλέψιμο του Πίττα και πάσα στον Παπαγεωργίου, βρεθήκαμε σε εξαιρετική θέση αλλά πρόλαβαν και απέκρουσαν οι Βέλγοι.

Συνεχίζει να κυνηγά την ανατροπή η Εθνική μας και η βοήθεια έρχεται από τον πάγκο.

Στο 75’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ανδρέας Φράγκου που λίγα λεπτά νωρίτερα μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι,  ισοφαρίζει σε 2-2 για την Εθνική μας.

Στο 90+2 οι Βέλγοι έφτασαν στο 3-2 με τον Leya Iseka και με τη νίκη τους ξέφυγαν περισσότερο στον όμιλο μας.

Η Εθνική μας αγωνίστηκε με τους Χριστοδούλου, Παπαγεωργίου, Ψάλτη (46’ Λ. Κυριάκου), Γουϊλερ, Αρτυματά, Καρό, Κούσουλο, Παναγή (65’ Φράγκου), Σπόλιαριτς (81’ Πηλέας), Σωτηρίου, Πίττα.

Η Εθνική μας θα συνεχίσει τις υποχρεώσεις της με αντίπαλο την Ουγγαρία την ερχόμενη Τρίτη στο Στάδιο ΑΕΚ Αρένα.