Επιβλητική Σάκκαρη κόντρα στη Χάλεπ, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Kremlin Cup

Στα ημιτελικά του Kremlin Cup προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο η Μαρία Σάκκαρη ξεπερνώντας με σχετική άνεση το εμπόδιο της Σιμόνα Χάλεπ στους «8» της διοργάνωσης με 2-0 σετ (6-4, 6-4).

Η 26χρονη Ελληνίδα τενίστρια μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ κάνοντας από νωρίς το μπρέικ στο σερβίς της 30χρονης Ρουμάνας, Νο. 12 της παγκόσμιας κατάταξης, για το 3-1 γκέιμ. Με το σετ στο 5-3, η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία με δικό της σερβίς να κλείσει το σετ, όμως η Χάλεπ έβγαλε αντίδραση και έκανε το μπρέικ για το 5-4. Η Μαρία όχι απλά δεν επηρεάστηκε από την εξέλιξη αυτή, αλλά «απάντησε» με το δεύτερο μπρέικ στο παιχνίδι της, κλείνοντας το πρώτο σετ με 6-4.

Το προβάδισμα αυτό έδωσε «φτερά» στα πόδια της Νο.7 της παγκόσμιας κατάταξης, η οποία έβγαζε τρομερή αυτοπεποίθηση και ενέργεια στην σκληρή επιφάνεια του κορτ. Ενδεικτικό είναι πως κατέκτησε τους 18 από τους 25 πόντους του δεύτερου σετ και με ένα μπρέικ προηγήθηκε 4-1 γκέιμ, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 5-1 με νέο «σπάσιμο» στο σερβίς της Χάλεπ.

Όπως και στο πρώτο σετ όμως, έτσι και εδώ, η Μαρία δεν μπόρεσε να κλείσει το γκέιμ στο σερβίς της με τη Ρουμάνα μάλιστα να παίρνει τα επόμενα τρία γκέιμ μειώνοντας σε 5-4.

Κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα, η Σάκκαρη ξεπέρασε την «ψυχρολουσία» και πήρε το 10ο γκέιμ (6-4) και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά με 2-0 σετ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει αύριο το μεσημέρι (23/10) την Εκατερίνα Αλεξάντροβα, Νο. 37 της παγκόσμιας κατάταξης.