Επικράτησε του ΑΠΟΕΛ και κατέκτησε τον τίτλο η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 11/4/2019 - 20:49

Η Ομόνοια επικράτησε με 6-4 του ΑΠΟΕΛ στον τελικό φούτσαλ και κατέκτησε για πέμπτη φορά το κύπελλο στην ιστορία της. Αξίζει να αναφέρουμε ότι το «τριφύλλι» διατήρησε τα κεκτημένα της καθώς είχε κατακτήσει και πέρσι το τρόπαιο.

Οι «πράσινοι» είχαν ως ηγέτη και σκόρερ τον Μαντέλι ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα τρεις φορές στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό η Ομόνοια βρέθηκε μπροστά με τον Περέιρα ο οποίος άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ σε τετ α τετ. Στο 11ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Ραφαέλ όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τα κάτω-πάνω με τον Ντάγκλας έφεραν οι «γαλαζοκίτρινοι». Ο Βραζιλιάνος με σουτ από κοντά έκανε το 2-1 στο 22ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο 3-1 και πάλι με τον Ραφαέλ μετά από κομπίνα σε φάουλ.

Η Ομόνοια μείωσε σε 3-2 με τον Μανώλη στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ η ισοφάριση ήρθε στο 36ο λεπτό με τον Μαντέλι .

Η ολκή ανατροπή ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν ο Μαντέλι με εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι ανέτρεψε εκ νέου το σκορ, αυτή τη φορά για τους «πράσινους» και έκανε το 4-3 με δεύτερο προσωπικό γκολ.

Στο 39ο λεπτό ο Μαντέλι βγήκε στην αντεπίθεση πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία έκανε το 5-3 για την Ομόνοια ενώ στο ίδιο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 5-4 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάγκλας.

Ο Σέζαρ με ωραίο σουτ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και διαμόρφωσε το τελικό 6-4 για την Ομόνοια.