Επιστροφή στις νίκες, με «τριάρα» απέναντι στην Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/2/2020 - 17:54

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-0 της Ένωσης στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» είχαν την υπεροχή καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Ντάρμπισαϊαρ, Κούσουλος και Λοΐζου.

Α' ημίχρονο

Η πρώτη φάση στον αγώνα ήρθε στο 2ο λεπτό, με τον Μποτεάκ να εκτελεί απευθείας φάουλ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Στο 4' η Ένωση απάντησε με τον Ρουσιά να πιάνει το σουτ εντός περιοχής, χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Παντίλιμον.

Δύο λεπτό μετά, η Ομόνοια άνοξε το σκορ. Πολύ ωραίος συνδυασμός ανάμεσα σε Ακιντόλα και Μποτεάκ, με τον πρώτο από δεξιά να πατά περιοχή και να δίνει έτοιμο γκολ για τον Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 13ο λεπτό, η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ουντόζι, ο οποίος πήγε να ψηλοκρεμμάσει με κεφαλιά τον Παντίλιμον, μετά από λάθος γύρισμα του Λανγκ.

Στο 24' ο Ντάρμπισαϊαρ βρέθηκε «φάτσα» με τον Κλέϊμαν, όμως καθυστέρησε, γύρισε πίσω για τον Μποτεάκ ο οποίος προσπάθησε με εξωτερικό πλασέ να σκοράρει και η μπάλα αποκρούστηκε από τον πορτιέρο της Ένωσης.

Δύο λεπτά μετά η Ομόνοια είχε δοκάρι με τον Ακιντόλα, ο οποίος πήρε μπάλα μετά την απόκρουση του Κλέϊμαν σε σουτ του Λούφτνερ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Στο 29ο λεπτό, ο Μαυρίας γύρισε στην περιοχή για τον Ντάρμπισαϊαρ, το πλασέ του Άγγλο όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 31' ο Ακιντόλα από δεξιά έκανε ωραία ενέργεια και μπήκε περιοχή, το σουτ όμως ήταν άστοχο.

Στο 45ο λεπτό ο Τιάγκο από την περιοχή έκανε ένα αδύναμο πλασέ και απέκρουσε εύκολα ο Κλέϊμαν.

Β' ημίχρονο

Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 56' για την Ένωση, με τον Ουντόζι να κάνει το δυνατό σουτ και τον Παντίλιμον να αποκρούει δύσκολα.

Δέκα λεπτά μετά, ο Ακιντόλα έκανε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 73' ο Μποτεάκ επιχείρησε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ να απειλήσει, με τον Κλέιμαν να διώχνει σε νέο κόρνερ.

Στο 82ο λεπτό η Ομόνοια έκανε το 2-0. Ο Μποτεάκ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και από κοντά ο Κούσουλος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 90' οι «πράσινοι» πέτυχαν και τρίτο τέρμα. Ο νεαρός Λοΐζου έκανε ωραία ενέργεια και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 3-0.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη. Το ότι επιστρέψαμε μετά από ένα διάστημα που δεν κερδίσαμε. Από τα Χριστούγεννα και μετά φτιάχνουμε πολλές ευκαιρίες και έχουμε καλή απόδοση και δεν παίρναμε τα αποτελέσματα που μας άξιζαν. Ελπίζω πως αφήσαμε πίσω μας αυτή την περίοδο. Είναι θετικό που δημιουργούμε ευκαιρίες. Είναι καλύτερο από το να μην φτιάχνουμε ευκαιρίες. Δείξαμε χαρακτήρα, ήμασταν συμπαγείς. Είμαι ευχαριστημένος με τον Λοΐζο κι αν συνεχίσει να δουλεύει μπορεί να γίνει καλός ποδοσφαιριστής. Είναι θετικό που έχουμε νεαρούς στις προπονήσεις, ξέρουμε πώς να τους αξιοποιήσουμε στα παιχνίδια. Είμαστε σε καλή θέση, τώρα έχουμε τον ΑΠΟΕΛ και μετά τα πλέι οφ. Είναι καλό που είμαστε σε μια καλή θέση».

Για τις χαμένες ευκαιρίες: «Είναι καλύτερο να δημιουργείς ευκαιρίες. Αν δεν φτιάχναμε δεν θα ήταν καλό. Στο πρώτο μέρος με καλύτερη συγκέντρωση θα πετυχαίναμε περισσότερα γκολ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Κάναμε ωραίες επιθετικές ενέργειες, είμαι ευχαριστημένος από τη νοοτροπία των παικτών. Ήταν δύσκολο μετά την ήττα από τον Εθνικό. Έδειξε η ομάδα πως έχει καλή νοοτροπία».

Για τους τραυματίες: «Ο Χούμποτσαν θα είναι έτοιμος με τον ΑΠΟΕΛ δεν αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό. Ο Γκόμεθ ανεβαίνει όπως επίσης και ο Τζιωνής, είναι θετικές ενδείξεις». Όσον αφορά στον Κούσουλο, όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα, ήταν εκεί. Ήταν δύσκολο γι’ αυτόν, είναι μηχανή. Δουλεύει σκληρά, είναι πολύ καλός παίκτης».

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ένωση): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια για τη νίκη της. Θέλαμε να παίξουμε καλά και να πάρουμε αποτέλεσμα γιατί χρειαζόμαστε τους βαθμούς. Για να τα καταφέρεις δεν πρέπει να είσαι στο 100% αλλά στο 120%. Η Ομόνοια είναι πολύ καλή ομάδα με παίκτες που κάνουν διαφορά μπροστά και δεν ξεκινήσαμε καλά καθώς δεχθήκαμε ένα εύκολο γκολ. Δε θέλω να βρίσκω δικαιολογίες αλλά βάλαμε και κάποια παιδιά που είχαν καιρό να παίξουν στη δεξιά πλευρά. Μουλαζίμης και Αγκίρι δεν έπαιξαν εδώ και καιρό μαζί και εκεί είχαμε το πρόβλημα. Δεν φταίνε τα παιδιά, εγώ τους έβαλα να παίξουν γιατί τους πιστεύω. Μετά το διορθώσαμε αλλά ο αντίπαλος μας έκανε προβλήματα από την άλλη πλευρά γιατί έχει ποιοτικούς ποδοσφαιριστές. Είχαμε κάποιες καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και ίσως μπορούσαμε να πάρουμε το ματς στο 1-1 στο ημίχρονο. Είχαμε και ένα δώρο από την άμυνα της Ομόνοιας αλλά δε σκοράραμε με τον Ουντόζι. Θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για μας. Στο δεύτερο μέρος θέλαμε να αλλάξουμε την κατάσταση. Θέλαμε να κλείσουμε το 8, το 11 και το 31 που κινείται μέσα στις γραμμές. Θέλαμε να κόψουμε την ανάπτυξή τους αλλά δεν το καταφέραμε. Είχαμε και στο δεύτερο όμως μια ευκαιρία για να ισοφαρίσουμε, δεν το κάναμε και στο τέλος της ημέρας η Ομόνοια το άξιζε. Πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και εύχομαι καλή επιτυχία στην Ομόνοια».

Ανδρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Ήταν μια δίκαιη νίκη. Μπορούσαμε να πετυχαίναμε νωρίτερα τόσα γκολ. Φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες, αρκετές κλασικές. Όσο έμενε το 1-0 μια στραβοκλωτσιά μπορούσε να ήταν μοιραία, όμως ήμασταν κυρίαρχοι σε όλο το παιχνίδι. Το ότι δεν βάζαμε γκολ πρόσθετε κάποια πίεση, όμως ήρθαν τα γκολ έστω και αργοπορημένα και έδωσαν την πλήρη εικόνα του παιχνιδιού. Στόχος μας είναι να αυξήσουμε τους Κύπριους παίκτες, ειδικά από την ακαδημία μας, γιατί στο τέλος της ημέρας το βάθος στην ομάδα και τη διαφορά θα την κάνουν οι Κύπριοι παίκτες. Επενδύουμε στην ακαδημία για να έχουμε καλή φουρνιά. Από αύριο σκεφτόμαστε το ντέρμπι. Είχαμε χάσει εφτά βαθμούς στην έδρα μας με ομάδες παρόμοιου βεληνεκούς με την Ένωση. Θα έχουμε 11 παιχνίδια όλα ντέρμπι με ψηλές εντάσεις και απαιτήσεις. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι και στο μυαλό και σωματικά. Η Ομόνοια είναι μεγάλη ομάδα και ο κόσμος περιμένει αυτά τα παιχνίδια».