Επιτέλους νίκη για την Άρσεναλ...

Τετάρτη, 1/1/2020 - 23:57

Την πρώτη της νίκη μετά από τέσσερα ματς και συνολικά δεύτερη στα τελευταία 13 ματς της Premier League πανηγύρισε η Άρσεναλ, που επικράτησε 2-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Emirates για την 21η αγωνιστική. Ο Νικολά Πεπέ και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος σκόραραν στο καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο της ομάδας του Μίκελ Αρτέτα, που σε αντίθεση με το ντέρμπι με την Τσέλσι προ ημερών διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα στην επανάληψη. Το αποτέλεσμα έφερε την Άρσεναλ δέκατη με 27 βαθμούς, ενώ η Γιουνάιτεντ έμεινε πέμπτη στους 31 και στο -5 από την τέταρτη Τσέλσι.

Μόλις στο 8’ από το γύρισμα του Κολάσινατς από δεξιά και μια κόντρα ο Πεπέ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι «κανονιέρηδες» κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο ημίχρονο, με τον σκόρερ να αγγίζει το 2-0 αλλά το πλασέ του εκτός περιοχής να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ κοντά στο γκολ έφτασαν και οι Λακαζέτ και Τορέιρα. Αυτός που δεν λάθεψε και διπλασίασε τελικά τα τέρματα των γηπεδούχων ήταν ο Σωκράτης, καθώς στο 42’ και μετά από ασθενή απόκρουση του Ντε Χέα σε κοντινή κεφαλιά του Λακαζέτ, ξετίναξε από κοντά τα δίχτυα της Γιουνάιτεντ.

Στο δεύτερο μέρος οι Λονδρέζοι οπισθοχώρησαν για να διαχειριστούν το αποτέλεσμα και οι «διάβολοι» έδειξαν πιο ζωηροί. Όμως η υπεροχή τους ήταν φλύαρη και μετουσιώθηκε σε ελάχιστες καλές στιγμές και ακόμη λιγότερες πραγματικές ευκαιρίες.

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Σωκράτης, Λουίς, Κολάσινατς (69’ Σάκα), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Τζάκα, Εζίλ, Πεπέ (62’ Νέλσον), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (82’ Γκεντουζί).

Μαν. Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Ουάν-Μπισάκα, Φρεντ, Μάτιτς (81’ Μάτα), Τζέιμς (58’ Γκρίνγουντ), Λίνγκαρντ (58’ Περέιρα), Ράσφορντ, Μαρσιάλ.