Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Τετάρτη, 27/7/2022 - 09:10

Το πρώτο ευρωπαϊκό ταξίδι στα «αστέρια» τελείωσε σύντομα για την ΑΕΚ.

Οι Λαρνακείς ηττήθηκαν εχθές (26/07) στην διαδικασία των πέναλτι με 4-3 από την Μίντιλαντ, μετά από την ισοπαλία στην κανονική διάρκεια του αγώνα (1-1), στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League και αποκλείστηκαν από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπορεί εντέλει να μην πήραν το θεμιτό αποτέλεσμα, όμως πρέπει να είναι χαρούμενοι για την προσπάθεια και το πρόσωπο που έδειξαν.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα αν και αντιμετώπιζε μια ομάδα ποιοτική και με παραπάνω εμπειρία στην διοργάνωση από εκείνη,  κατάφερε όχι μόνο να της δημιουργήσει προβλήματα, αλλά και να διεκδικήσει την πρόκριση.

Τόσο στην Γιουτλάνδη όσο και στην «Αρένα», η ΑΕΚ κοίταξε στα μάτια τους Δανούς  ακολουθώντας το δικό της πλάνο παιχνιδιού και παίζοντας ικανοποιητικό ποδόσφαιρο για τα πρώτα της επίσημα ματς.

Στον επαναληπτικό οι «κιτρινοπράσινοι» προηγήθηκαν νωρίς (9’),με τον Ολατούντζι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με μια πολύ όμορφη κεφαλιά, μετά από  προσποίηση και σέντρα του Φαράζ.

Όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ πρόκρισης και ισοφαρίστηκαν λίγα λεπτά αργότερα, με κεφαλιά του Ντάλσγκαρντ, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ στο 12ο λεπτό .

Ο αγώνας συνεχίστηκε με την ομάδα της Λάρνακας να προσπαθεί να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να είναι αποτελεσματική.

Το ημίχρονο έληξε με τους «λύκους» να έχουν τον έλεγχο του ματς και να φτάνουν μια ανάσα από το γκολ στο 35ο λεπτό, όταν ο Τσιλιφούγια έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστερά και με συρτή μπαλιά έδωσε πάσα στον ελεύθερο Ίσακσεν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από την μεγάλη περιοχή.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο μέρος του αγώνα πιο συντηρητικές, με σκοπό να φυλάξουν καλύτερα τα μετόπισθεν δίχως να ρισκάρουν για ένα γκολ.

Εντέλει το σκορ παρέμεινε ίδιο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Σε χαμηλούς ρυθμούς συνεχίστηκε και το πρώτο 15λεπτο του επιπλέον ημίωρου, με τις ομάδες να μην σημειώνουν κάποια απειλητική φάση.

Αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και συγκεκριμένα στο 116ο λεπτό, όταν η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να αρπάξει την πρόκριση, με σουτ του Άλτμαν από καλή θέση στην περιοχή, με την μπάλα τελικά να χτυπάει στο δοκάρι.

Έτσι ο αγώνας αποφασίστηκε, από την «ρωσική ρουλέτα» των πέναλτι, όπου η Μίντιλαντ πήρε την πρόκριση με 4-3.

Στοίχισε πολύ στους «κιτρινοπράσινους» το γεγονός, ότι δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν την κατοχή τους σε φάσεις αλλά φάνηκε επίσης ότι έλειπε η ικανότητα να ολοκληρώσουν τις προσπάθειες τους, όταν κατάφερναν να φτάσουν στην περιοχή των δανών.

Αυτά βέβαια είναι σημάδια, ανετοιμότητας και χρειάζεται παραπάνω δουλειά, μέχρι οι παίκτες να βρουν τα πατήματα τους και να εξοικειωθούν ο ένας με τον άλλον.

Ακόμη και αν αποκλείστηκε, το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ συνεχίζεται, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Παρτιζάν.

Μία αντίπαλος που είναι στα μέτρα της και μπορεί να διεκδικήσει την πρόκριση αν βάλει σε εφαρμογή όσα έμαθε εναντίων των «λύκων».

Ο πρώτος αγώνας εναντίον της σέρβικης ομάδας, θα διεξαχθεί στις 4 Αυγούστου στην «Αρένα», ενώ ο επαναληπτικός στις 11 του ίδιου μήνα.

Οι Λαρνακείς πρέπει να αφήσουν πίσω τους, τον αποκλεισμό και να επικεντρωθούν στο νέο τους αντίπαλο γιατί ακόμα και αν έχασαν μια μάχη, δεν έχουν χάσει τον πόλεμο.