Έριξε πεντάρα στο ρελαντί και επικεντρώνεται στην Μαρσέιγ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 28/9/2018 - 20:53

Ο Απόλλωνας επικράτησε εύκολα της ΕΝΠ με 5-0 σε εξ ανοβολής αγώνα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για τους "γαλάζιους" πέτυχαν οι Καραγίολ, Περέιρα, Παπουλής και δυο ο Μπρου.

Ο Απόλλωνας με την νίκη του αυτή έκανε το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.

Α΄ ημίχρονο:

Η πρώτη καλή φάση στο πρώτο μέρος θα έρθει για τον Απόλλωνα στο 9΄ με τον Περέιρα να αστοχή σε κεφαλιά μετά από σέντρα του Σουμάχ από τα αριστερά.

Στο 13΄ ο Καραγίολ θα κάνει το γύρισμα από τα αριστερά με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει σταθερά.

Πέντε λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα αυτή την φορά με τον Παπουλή ο οποίος από το ύψος της περιοχής θα κάνει το πλασέ όμως ο τερματοφύλακας θα διώξει.

Με την συμπλήρωση 20΄ λεπτών η ΕΝΠ θα απειλήσει για πρώτη φορά με τον Φράγκου, ο οποίος θα κάνει τον σουτ με τον Βάλε να αποκρούει δύσκολα.

Ο Απόλλωνας τελικά θα καταφέρει να ανοίξει το στο 27΄ με «μαγικό» γκολ του Καραγιόλ, ο οποίος από μακριά έκανε το σουτ με τον Κλέιμαν να μην μπορεί να αντιδράσει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα διπλασιάσουν τα γκολ τον Περέιρα, ο οποίος μετά από όμορφη συνεργασία και ασίστ του Μάγκλιτσα θα κάνει το 2-0.

Στο 40΄ ο Απόλλωνας θα απλοποίησει τα πράγματα με ένα τρίτο γκολ, αυτή την φορά με σουτ του Μπρου.

Β΄ ημίχρονο:

Γκολ με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο για τον Απόλλωνα (49΄) και πάλι με τον Μπρου ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κλέιμαν.

Δυο λεπτά αργότερα ο Απόλλωνας θα πλησιάσει σε πέμπτο γκολ όμως το πλασέ του Σκέμπρι έδιωξε δύσκολα ο Κλέιμαν.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας ο Σκέμπρι θα χάσει ακόμη μια ευκαιρία, αφού το πλασέ του πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 68΄ ο Απόλλωνας θα έχει δοκάρι με τον Καραγιόλ ο οποίος πλάσαρε όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Κλέιμαν.

Στο 79΄ οι «γαλάζιοι» θα πετύχουν και πέμπτο γκολ. Ο Μάγκλιτσα θα κάνει την κάθετη μπαλιά με τον Παπουλή να πλασάρει εύστοχα.

Απόλλων: Βάλε, Στυλιανού, Μπρού, Ρομπέρζ, Σουμά, Σακέτι (46' Ουεντραόγκο), Μάρκοβιτς (46' Σκέμπρι), Παπουλής, Καραγιόλ, Περέιρα (63' Ψύχας), Μάγκλιτσα

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Κοσμά, Ολίβα, Μέρτακκας, Νικολάου, Κουμής, Φράγκος (77' Θ. Κολοκούδιας), Ζάρατε (66' Ελευθερίου), Παύλου, Ουντότζι, Κολοκούδιας