Έριξε... τριάρα η Αϊντχόφεν

Κυριακή, 18/10/2020 - 19:43

Άνετο απόγευμα είχε η Αϊντχόφεν για την πέμπτη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος της Ομόνοιας στους ομίλους του Europa League επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της Τσβόλε, έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μάριο Γκέτσε στο ντεμπούτο του στο ολλανδικό πρωτάθλημα βρήκε το πρώτο του γκολ.  Ο Γερμανός ποδοσφαιριστής «άνοιξε» το σκορ για την Αϊντχόφεν στην έδρα της Τσβόλε εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του αμυντικού στο ένατο λεπτό. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ μετά από 304 ημέρες.

Τα άλλα δύο γκολ για την αντίπαλο της Ομόνοιας πέτυχαν οι Γκάκπο (18') και Μάλεν (39').

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης όταν το σκορ ήταν στο 0-2 αφού ο Ρέζα (γνώριμος μας από το πέρασμά του από τον ΑΠΟΕΛ) αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.