Έσωσε την... παρτίδα η Σίτι στο Νιούκαστλ

Κυριακή, 21/8/2022 - 20:34

Γλιτωσε την... κόλαση η Σίτι!

Η Νιούκαστλ ήταν «καυτή», έκανε ανατροπή και μάλιστα προηγήθηκε με 3-1, αλλά η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε με δύο γρήγορα γκολ να βρει τις απαντήσεις και να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3), έχοντας παράλληλα την πρώτη γκέλα της στο πρωτάθλημα. Αήττητοι παραμένουν και οι γηπεδούχοι, πάντως, που έχουν πέντε βαθμούς.

Τρομερό ξεκίνημα από τη Μάντσεστερ Σίτι που μπήκε με τα... μπούνια στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπεράρντο Σίλβα να «σερβίρει» και ο Γκιντογκάν να εκτελεί για το 1-0. Το γρήγορο προβάδισμα της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το ματς και έδωσε γρήγορο ρυθμό, με τη Νιούκαστλ να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνεται, ενώ από το 20λεπτο και μετά άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα.

Ο Σεν Μαξιμέν ήταν για ακόμη μια φορά εντυπωσιακός και ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της Νιούκαστλ, δημιουργώντας διαρκώς ρήγματα και από δική του ασίστ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αλμιρόν στο 28'. Το ματς βρισκόταν σε απόλυτη ισορροπία, με τις «καρακάξες» να ανεβαίνουν κι άλλο στο γήπεδο και να φτάνουν στην ανατροπή, με τον Σεν Μαξιμέν να φτιάχνει και δεύτερο γκολ, το οποίο σκόραρε ο Γουίλσον για την ανατροπή (2-1) στο 39'.

Ο Χάαλαντ άγγιξε την ισοφάριση στο 52' αλλά το αριστερό δοκάρι του στέρησε το γκολ και δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι το... πλήρωσαν. Ένα ακόμη φοβερό σόλο του Σεν Μαξιμέν έφερε το κερδισμένο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον σπεσιαλίστα, Κίεραν Τρίπιερ, να σκοράρει με άψογη εκτέλεση φάουλ στο δεξί παραθυράκι του Έντερσον για να γράψει το 3-1. Η Νιούκαστλ έβγαζε χαρακτήρα και τρομερά αποθέματα, η Σίτι βρισκόταν πλέον στα σκοινιά και έψαχνε αντίδραση.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η ομάδα του Μάντσεστερ κατάφερε να μειώσει στο σκορ και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος με τον Χάαλαντ να βρίσκει δίχτυα για τρίτη φορά στην Premier League σε ισάριθμες αγωνιστικές (3-2). Ένα λεπτό αργότερα δε, ο Νορβηγός βγήκε απέναντι από τον Πόουπ αλλά ο κίπερ της Νιούκαστλ το έβγαλε με τα πόδια, αλλά ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 64' δεν λάθεψε στο δικό του τετ-α-τετ μετά την ασίστ του Ντε Μπρόινε για το 3-3.

Το ματς έγινε ροντέο, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και οι φάσεις έρχονταν εκατέρωθεν, στις δύο εστίες. Παρόλα αυτά, λίγο η... ατυχία και η αστοχία των ποδοσφαιριστών τόσο της Νιούκαστλ όσο και της Σίτι, έπαιξαν σημαντικό ρόλο για να παραμείνει ως το φινάλε το σκορ ως είχε.