Έσπασε τα κοντέρ ο Έντουαρντς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/2/2020 - 18:59

Πολλοί ίσως να μην τον έχουν ακούσει ξανά. Άλλωστε το ονοματεπώνυμό του δεν παραπέμπει σε Κύπριο. Κι όμως, λογίζεται ως συμπατριώτης μας.

Ο Μάρκους Έντουαρντς, ελέω της Κύπριας μητέρας του, έχει δικαίωμα να αγωνιστεί στην Εθνική μας ομάδα. Μπορεί το όνειρό του να είναι να παίξει στην εθνική Αγγλίας (κάτι απολύτως φυσιολογικό και κατανοητό), ωστόσο, σε θεωρητικό επίπεδο τουλάχιστον, έχουμε ελπίδες να τον δούμε με τη φανέλα της χώρας μας. Γι' αυτό και άλλωστε βρίσκεται στη λίστα με τους υπόλοιπους Κύπριους του εξωτερικού.

O 21χρονος εξτρέμ αγωνίζεται στη Γκιμαράες, στην οποία... βγάζει μάτια. Μάλιστα, στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του ήταν ο MVP, αφού συμμετείχε στα τρία από τα επτά γκολ, στην ευρεία εκτός έδρας νίκη με 7-0 επί της Φαμαλικάο.

Στο 49ο λεπτό, ο Έντουαρντς έκανε το 3-0 με αριστερό σουτ που κόντραρε, στο 67' έβγαλε ασίστ στον Ντάβιντσον για το έκτο γκολ της Γκιμαράες, ενώ στο 79' με μια ωραία ενέργεια, περνώντας και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι συμπατριώτες μας.

Αγγλία

Άντονι Γεωργίου (Μπόλτον):
Έμεινε εκτός αποστολής από την ήττα με 2-1 από την Κόβεντρι εκτός έδρας.
Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν βασικός στην ήττα με 2-1 από τη Μπλάκπουλ εκτός έδρας.
Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Δεν έχει επανέλθει από τον σοβαρό του τραυματισμό κι έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Μπλάκπουλ.
Τζακ Ρόουλς (Κέιμπριτζ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στη Νιούπορτ Κάουντι.
Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Μάκλσφιλντ, με την ομάδα του να μένει στο 1-1 εντός έδρας.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή στο παιχνίδι με την Μάκλσφιλντ, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.
Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Ήταν βασικός ως αριστερός μπακ στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λέιτον Όριεντ.
Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ & Ρέντμπριτζ): Αγωνίστηκε σε όλο το ματς κόντρα στην Στόκπορτ Κάουντι, με την ομάδα του να μένει στο 1-1 εντός έδρας.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Πεσκάρα): Η ομάδα του ήταν ήδη πίσω στο σκορ με 2-0 από το 50ο λεπτό, με τον Κύπριο μέσο να περνάει ως αλλαγή στο 54'. Εντέλει, το σκορ δεν άλλαξε, ενώ ο Κάστανος δέχθηκε κίτρινη στο 69'.
Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Η ομάδα του αγωνίζεται σήμερα (10/2) κόντρα στην Τραπάνι εντός έδρας.
Δανιήλ Παρούτης (Νοβάρα): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Γκοτσάνο.

Βέλγιο
Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης):
Λόγω του τυφώνα «Κιάρα», το ντέρμπι ανάμεσα σε Σταντάρ Λιέγης και Μπριζ αναβλήθηκε.

Δανία

Πιέρος Σωτηρίου (Κοπεγχάγη): Η ομάδα του Κύπριου επιθετικού έλαβε μέρος στο «Κύπελλο Ατλαντικού», ένα φιλικό τουρνουά προετοιμασίας στην Πορτογαλία. Έφτασε, μάλιστα, μέχρι τον τελικό, χάνοντας όμως με 1-0 από την Άαρχους. Ο Σωτηρίου αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Νεόφυτος Μιχαήλ (Αστέρας Τρίπολης): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στον Άρη Θεσσαλονίκης.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Ήταν βασικός σε όλο το ματς κόντρα στη Δόξα Δράμας στην Πάτρα, αλλά η ομάδα του ηττήθηκε με 1-0.

Δημήτρης Φροξυλιάς (Παναχαϊκή): Πέρασε αλλαγή στο 64ο λεπτό αντί του Ιντζόγλου στο ματτς με τη Δόξα.

Σκωτία

Αλέξανδρος Γκόγκιτς (Χάμιλτον): Ήταν βασικός για 90 λεπτά στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σεντ Μίρεν την περασμένη Τετάρτη (5/2). Η Χάμιλτον αγωνίζεται και αύριο (11/2), υποδεχόμενη την Αμπερντίν.

Ουγγαρία
Φάνος Κατελάρης (Ζαλαεγκέρσεγκι): Ο Κύπριος μέσος έπαιξε και στα 90 λεπτά στην ήττα με 2-0 από τη Χόνβεντ εκτός έδρας.

Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Ο Κύπριος αμυντικός παραμένει στη Νότια Κορέα. Φέτος θα αγωνιστεί στη δεύτερη κατηγορία της χώρας με τη Τζέτζου Γιουνάιτεντ. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της ομάδας του θα γίνει την 1η Μαρτίου κόντρα στη Σουβόν.

Παναγιώτης Λουκά (Σέρεντ): Ο 19χρονος επιθετικός είχε αγωνιστεί για 25 λεπτά στο τελευταίο ματς της ομάδας του για το σλοβακικό πρωτάθλημα κόντρα στην Ποχρόνιε στις 7 Δεκεμβρίου στην ήττα με 2-1. Το επόμενο ματς της Σέρεντ θα διεξαχθεί στις 15 Φεβρουαρίου, όταν και θα φιλοξενήσει τη Ρουζόμπεροκ.