«Έσπασε» την παράδοση κόντρα στην πολυνίκη του θεσμού

ΑΠΟΕΛ

Αδιάφορο βαθμολογικά ήταν το αποψινό (12/12) παιχνίδι στο ΓΣΠ, αλλά στον ΑΠΟΕΛ δεν το προσέγγισαν ως τέτοιο. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας το είδαν σαν μια μεγάλη ευκαιρία να δείξουν τις δυνατότητες τους και αντιμετώπισαν τη Σεβίλλη με κάθε σοβαρότητα. Αποτέλεσμα ήταν να πετύχουν μια ιστορική νίκη επί της ομάδας που μετράει τις περισσότερες κατακτήσεις τροπαίων στο Europa League.

Για τον ΑΠΟΕΛ ήταν το 20ο παιχνίδι κόντρα σε ισπανική ομάδα και η σημερινή νίκη η δεύτερη του. Η προηγούμενη σημειώθηκε το Φεβρουάριο του 2017 όταν οι πρωταθλητές κέρδισαν την Αθλέτικ Μπιλμπάο και πήραν την ιστορική πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Για την ακρίβεια σε 90 λεπτά αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν επικρατήσει ξανά απέναντι σε ισπανική ομάδα. Την αγωνιστική περίοδο 2010-2011 για την ίδια διοργάνωση ο ΑΠΟΕΛ αντιμετώπισε τη Χετάφε στα πλέι-οφ και έχασε 1-0 στο πρώτο ματς αλλά κέρδισε με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί η ομάδα της Μαδρίτης ισοφάρισε και πήρε αυτή την πρόκριση για τους ομίλους.

Συνολικός απολογισμός για τον ΑΠΟΕΛ απέναντι σε ομάδες από την Ισπανία είναι δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και 13 ήττες. Έξι από τα παιχνίδια αυτά ήταν στα πλαίσια φάσης ομίλων ευρωπαϊκών διοργανώσεων, ενώ τα υπόλοιπα νοκ-άουτ.