Αθλητικά

Έσταξε «χολή» ο Μότα για το πέρασμα του από την Ομόνοια

ΜΑΡΚΟ ΜΟΤΑ

Ο Ιταλός αμυντικός μίλησε σε μέσο της πατρίδας του για την καριέρα του και το πέρασμα του από την Ομόνοια. Ο πολύπειρος ακραίος αμυντικός όπως αναμενόταν δεν μίλησε με τα καλύτερα λόγια για την εμπειρία του στην Κύπρο.

Οι δηλώσεις του:

Μάρκο πως είσαι;

«Είμαι καλά, κάνω προπονήσεις και είμαι έτοιμος να ξεκινήσω ξανά. Έχω επιστρέψει από μια αρνητική εμπειρία στην Κύπρο όπου έζησα κάτι διαφορετικό. Πέρσι έφυγα από τον Αλμερία. Το 2018 μου τηλεφώνησε ο Άνχελ Γκόμεζ για να μου προσφέρει συμβόλαιο στην Ομόνοια, τον πιο μεγάλο σύλλογο στην Κύπρο που ήθελε να επιστρέψει στην διεκδίκηση τίτλων. Στην αρχή αρνήθηκα γιατί ήμουν καλά εκεί που ήμουν αλλά μετά αποφάσισα να δεχθώ γιατί ήταν μια καλή πρόταση από οικονομικής πλευράς. Δεν θα το έκανα ξανά γιατί στην Κύπρο βρήκα κάτι που δεν έχω δει ξανά στην καριέρα μου»

Ήταν η πιο αρνητική σου εμπειρία;

«Ναι. Λατρεύω το ποδόσφαιρο και γι' αυτό παίζω. Ποτέ δεν θα γίνω κάποιος που επιλέγει να μείνει κάπου για διακοπές και να παίρνω τα λεφτά. Στην Κύπρο μπορούσα να το κάνω. Είχα δυο χρόνια συμβόλαιο αλλά αποφάσισα να το διακόψω επειδή δεν μου άρεσε εκεί. Ήταν διαφορετικό από όσα περίμενα στην αρχή... Ο σύλλογος έχει πολλά χρήματα αλλά ήταν μπλεγμένη η κατάσταση με συνεχείς αλλαγές προπονητών, τεχνικών διευθυντών και ιατρών. Τερματίσαμε στην έκτη θέση. Ο πρόεδρος ζει στην Αμερική και δεν είναι άνθρωπος του ποδοσφαίρου, δεν ξέρει το περιβάλλον και δεν ξέρει τι συμβαίνει στον σύλλογο. Εξακολουθώ να θέλω να παίξω ποδόσφαιρο. Θέλω να αρχίσω ξανά για κάποιο που θέλει να μου προσφέρει ένα σοβαρό πρότζεκτ».

Επόμενο άρθρο

Εντός έδρας απώλειες για την Μπάγερν στην πρεμιέρα της Μπουντεσλίγκας

Οι Βαυαροί έμειναν στο 2-2 με την Χέρτα Βερολίνου μέσα στο Μόναχο
17/08/2019 - 09:42

ΣχετικέςΕιδήσεις

Βενετία: Κλειστή η πλατεία του Αγίου Μάρκου ενόψει νέων καταιγίδων (ΦΩΤΟ)

Ανυπολόγιστες οι ζημίες στην Ιταλική πόλη που πλήττεται για τέταρτη μέρα από καταιγίδες
15/11/2019 - 15:09

O Ναϊγκολάν «έβρισε» τον Λυκογιάννη στα Ελληνικά (ΦΩΤΟ)

Έχει μάθει τα απαραίτητα... βασικά ο Βέλγος μέσος
06/11/2019 - 15:27

Η Βερόνα απέβαλε για 10 χρόνια τον ρατσιστή οπαδό

Τον αρχηγό των οργανωμένων της οπαδών, Λούκα Καστελίνι
05/11/2019 - 19:01

Εξαρθρώθηκε διεθνές κύκλωμα εμπορίου ναρκωτικών που δρούσε και στην Ελλάδα

Στη σύλληψη δεκαεννέα ατόμων προέβη η Ιταλική αστυνομία μετά από πολυετή επιχείρηση
04/11/2019 - 08:59

Θανατηφόρο κύμα κακοκαιρίας σε όλη την Ευρώπη (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ)

Νεκροί σε Ισπανία, Γαλλία και Ιταλία από τα ακραία καιρικά φαινόμενα
24/10/2019 - 16:33

Στις φλόγες το ιστορικό Cavallerizza Reale στην καρδιά του Τορίνο (ΦΩΤΟ)

Καταστράφηκε μέρος της οροφής της του μνημείου της UNESCO
21/10/2019 - 18:55

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χάος στο Βατί από τα λύματα, τη δυσοσμία και την καταστροφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Σκουπίδια και μπάζα το σκηνικό και στο φράγμα του Κούρρη

178.410 καταγγελίες από τα «έξυπνα» περιπολικά της Τροχαίας (ΒΙΝΤΕΟ)

Αποδίδει το μέτρο του «Big Brother» στους κυπριακούς δρόμους

Έντονες αντιδράσεις για κάλυψη του τεστ Παπ κάθε δύο χρόνια από το ΓεΣΥ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενστάσεις γυναικολόγων και για την συχνότητα εξετάσεων μαστογραφίας
Ελλάδα

Αίτημα της Ρουμανίας να μεταφερθεί ο Κώστας Πάσσαρης στην Ελλάδα

Το Μάιο καταδικάστηκε σε τέσσερις φορές ισόβια κάθειρξη και 71 χρόνια

Yπόθεση Siemens: Ένοχοι 22 κατηγορούμενοι για το μεγάλο πολιτικό σκάνδαλο

Απόφαση εξέδωσε το Εφετείο Κακουργημάτων μετά από τρία χρόνια έναρξης της διαδικασίας

Ευχάριστα τα νέα από τη Βοστώνη και τον μικρό Παναγιώτη-Ραφαήλ

Βγήκαν τα αποτελέσματα και λαμβάνει την Πέμπτη τη γονιδιακή θεραπεία
Διεθνή

Ολλανδία: 26 λαθρομετανάστες βρέθηκαν σε φορτηγό πλοίο με προορισμό τη Βρετανία

Προορισμός του ήταν η Βρετανία ενώ η κατάσταση υγείας των μεταναστών δεν έχει γίνει γνωστή

Βερολίνο: Συνέλαβαν 26χρονο Σύριο που ετοίμαζε τρομοκρατικό χτύπημα

Είχε πραγματοποιήσει αγορές χημικών ουσιών σχεδιάζοντας, σύμφωνα με τις Αρχές, επίθεση

Τούρκος ΥΠΕΣ: Έως το τέλος του έτους οι περισσότεροι επαναπατρισμοί τζιχαντιστών

Η διαδικασία ξεκίνησε στις 11 Νοεμβρίου και αφορά φυλακισμένους τζιχαντιστές από τη Συρία

tv news

Η Δέσποινα αποκαλύπτει στην Αλεξία όλη την αλήθεια για την Ασπασία...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Το σκοτεινό σχέδιο της Μάρθας για την Κάτια μπαίνει σε εφαρμογή...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τρί, 19/11/2019 - 23:45ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ