Εθνική μπάσκετ από χρυσάφι !

Παρασκευή, 2/6/2017 - 20:13

Το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες Μικρών Κρατών Ευρώπης έχει κατακτήσει η Εθνική Ανδρών της Κύπρου, μετά την τέταρτη της νίκη (σε ισάριθμα παιχνίδια) στους ΑΜΚΕ, μετά την νίκη επι της Ανδόρρας με 76-65. Οι κύπριοι διεθνείς έκαναν κατάθεση ψυχής μέσα στο παρκέ, αφήνοντας πίσω τα προβλήματα τραυματισμών και την κούραση από τα συνεχόμενα ντέρμπι των προηγούμενων ημερών, και έκαναν το καθήκον τους νικώντας την Ανδόρρα και έφεραν το χρυσό μετάλλιο στην χώρα μας. Κορυφαίος του αγώνα ήταν  ο Βασίλης Κούνας ο οποίος πέτυχε 22 πόντους (5 τρίποντα, 7 ριμπαόυντ, 2 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Άντονι Κινγκ που πέτυχε 16 πόντους (19 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), αλλά και ο Σάιμον Μιχαήλ που έσφιξε τα δόντια, λόγω του τραυματισμού που είχε ο οποίος τον ταλαιπώρησε τις τελευταίες ημέρες, πετυχαίνοντας 12 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 2 ασσίστ). Το Σάββατο 3 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί ο πέμπτος και τελευταίος αγώνας για τους ΑΜΚΕ 2017, με την Κύπρο να αντιμετωπίζει το Σαν Μαρίνο, σε παιχνίδι που θα ξεκινήσει στις 13:30 ώρα Κύπρου.

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό του αγώνα, ενώ μέχρι το 3′ ο Κινγκ με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 6-2. Η Κύπρος διατήρησε την υπεροχή της, και μέχρι το 6′ ήταν μπροστά στο σκορ με 9-4. Στο επόμενο ενάμιση λεπτό η Ανδόρρα ήταν ανεβασμένη, καταφέρνοντας να μειώσει στους δύο την διαφορά (11-9). Η Κύπρος απάντησε με τέσσερις πόντους από τους Στυλιανού και Σιζόπουλο (15-9), ωστόσο η ομάδα της Ανδόρρας σημείωσε και εκείνη άλλους τέσσερις πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με το σκορ να οδηγείται στο 15-14.

Με επτά σερί πόντους μέχρι το 13:30 μπήκε στην Β΄ περίοδο η Ανδόρρα (21-15). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε, πετυχαίνοντας έξι πόντους (τέσσερις ο Κινγκ, δύο ο Λοϊζίδης) φέρνοντας το σκορ στο 21-21 μέχρι το 15:30. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να είναι ισόπαλο σε τρία σημεία (23-23, 25-25 και 28-28). Στην συνέχεια η Κύπρος με τρίποντο του Βασίλη Κούνα πήρε προβάδισμα με 31-28 στο 28:30, ωστόσο η Ανδόρρα ήταν πιο ανεβασμένη στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του ημιχρόνου, παίρνοντας προβάδισμα με 35-33.

Δυνατά ξεκίνησε την τρίτη περίοδο η Ανδόρρα, όπου μέχρι το 22′ ήταν μπροστά με 39-35. Λίγο αργότερα ο Ιάκωβος Παντελή με τρίποντο μείωσε σε 39-38, για να απαντήσει η Ανδόρρα με τέσσερις πόντους και να φέρει το σκορ στο 43-38 στο 24′. Η αντίδραση της Κύπρου ήταν άμεση, όπου με τρίποντο του Κούνα και δίποντο του Μιχαήλ ισοφάρισε σε 43-43. Μέχρι το 26′ η Ανδόρα πήρε εκ νέου προβάδισμα με 49-45. Στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου όμως η Κύπρος σημείωσε δέκα πόντους (έξι ο Κούνας, από δύο οι Στυλιανού-Κινγκ), ενώ δέχθηκε μόλις ένα, με το σκορ να πάει στο 55-50 υπέρ της κυπριακής ομάδας.

Με έξι σερί πόντους μπήκε στην Δ’ περίοδο η Κύπρος (από δύο οι Κινγκ, Μιχαήλ, Θεοχαρίδης), φέρνοντας την διαφορά στους έντεκα πόντους (61-50). Στην συνέχεια η Ανδόρρα σημείωσε τέσσερις πόντους, για να απαντήσει ο Μιχαήλ με τρίποντο και να κάνει το 64-54. Έπειτα η Ανδόρρα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για να διεκδικήσει το παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα, με την Κύπρο να διατηρεί το προβάδισμα της. Δυόμιση λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα της Ανδόρρας μείωσε στους πέντε την διαφορά (68-62), ωστόσο οι Κύπριοι διεθνείς έλεγξαν το παιχνίδι καταφέρνοντας να σημειώσουν οκτώ πόντους (ενώ δέχθηκαν τρεις) παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 76-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 33-35, 55-50, 76-65

Εθνική Ανδρών Κύπρου (Παναγιώτης Γιανναράς)

Κινγκ 16, Πιττάκας 2, Κούνας 22 (6), Θεοχαρίδης 5, Στυλιανού 6, Λοϊζίδης 2, Μιχαήλ 12 (1), Σιζόπουλος 4 , Κορωνίδης, Μαντοβάνη, Κουμής, Παντελή 7 (1).