Έτσι, δεν πάει πουθενά ο ΑΠΟΕΛ

Τρίτη, 9/7/2019 - 20:57

Τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τον ΑΠΟΕΛ στο βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Οι πρωταθλητές γνώρισαν την ήττα με 4-1 από την Κροατική, Ριέκα. Ο ΑΠΟΕΛ σε κανένα διάστημα δεν μπόρεσε να δείξει την υπεροχή του στην αναμέτρηση και αν δεν βελτιωθεί άμεσα, θα τα βρει… μπαστούνια στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σαφώς και τα φιλικά προετοιμασίας είναι για δοκιμές προς τους προπονητές όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» σε καμία περίπτωση δεν έδειξαν κάποια θετικά στοιχεία.

Πλέον, επόμενο φιλικό με την Σαχτάρ την ερχόμενη Πέμπτη (11/07) το οποίο θα είναι εκ νέου τηλεοπτικό από την Cablenet.

Να τονίσουμε ότι αύριο (10/07) οι πρωταθλητές θα έχουν στραμμένο το βλέμμα τους στην Μπρατισλάβα καθώς η Σλόβαν αντιμετωπίζει την Σουτζέσκα για τον πρώτο αγώνα του πρώτου προκριματικού του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ενδεκάδα ΑΠΟΕΛ (Α' Ημίχρονο): Μπέλετς, Βούρος, Μερκής, Λαφράνς, Γιάκολις, Μιχαίλοβιτς, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Χαλένιους, Τάμαρι , Μπέζιακ

Ο αγώνας

Μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης η Ριέκα άνοιξε το σκορ με τον Τσόλακ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το σοβαρό λάθος του Αντόνιο Γιάκολις αφού δεν συνεννοήθηκε σωστά με τον Μπέλετς.

Στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ανεβάσει «στροφές» και ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο αφού είχε την υπεροχή.

Μετά από κόρνερ στο 34ο λεπτό ο Μερκής από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει δίκτυα.

Η ισοφάριση τελικά ήρθε από τον Τάμαρι τέσσερα λεπτά αργότερα. Ωραία ενέργεια από τον Μάτιτς και ιδανικό τελείωμα από τον Ιορδανό.

Στο 41ο λεπτό οι Κροάτες πήραν εκ νέου προβάδισμα. Ήταν η επίθεση από αριστερά και σέντρα που δεν μπόρεσε κανείς να διώξει μέχρι που ο Χαλίλοβιτς εκτέλεσε τον Μπέλετς από το ύψος του πέναλτι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Ριέκα έκανε το 3-1 στο 51ο λεπτό με πανέμορφο σουτ του Μπούσνια.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός και αυτό το μαρτυρά το ότι η πρώτη τελική για το δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 80ο λεπτό όταν ο Σιέλης εκανε κούρσα και έβγαλε σε επίκαιρη θέση τον Πάβλοβιτς που όμως αστόχησε.

Στο 84ο λεπτό ο Μπούσνια έκανε το 4-1 με πανομοιότυπο γκολ όπως και στα αρχικά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ενδεκάδα ΑΠΟΕΛ (Β' Ημίχρονο): Βάτερμαν, Ιωάννου, Λαφράνς, Αντωνίου Ζοαοζίνιο, Γκέντσγλου, Μακρής, Αλωνεύτης, Εφραίμ, Πάβλοβιτς.

Στο 75ο λεπτό πέρασαν έξω οι Λαφράνς και Βούρο στην θέση τους οι Καλογήρου και Σιέλης.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης μίλησε στην κάμερα της Cablenet ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ Λίνους Χαλένιους όπως και ο Πάβλοβιτς.

Αρχικό σχόλιο Χαλένιους: «Όλοι στην οικογένεια του ΑΠΟΕΛ έχουν σταθεί δίπλα μου. Νιώθω άνετα. Υπάρχει ένα πολύ καλό κλίμα» είπε μεταξύ άλλων.

Αν θα είναι έτοιμη η ομάδα για το πρώτο παιχνίδι στον β΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ: «Πρέπει να είναι έτοιμη η ομάδα, πρέπει να δείξουμε ετοιμότητα σε αυτό το παιχνίδι».

Αρχικό σχόλιο Πάβλοβιτς: «Μια προπόνηση έκανα αλλά νιώθω καλά. Έκανα προετοιμασία και με την προηγούμενη ομάδα μου και είμαι έτοιμος».

Για το αν παίζει με μια επαφή: «Προσπαθώ να βρω χώρο ανάμεσα στις γραμμές και έτσι θέλω να παίζω για να βρίσκω χώρο και για μένα και τους συμπαίκτες μου αλλά σίγουρα δεν μπορώ να παίξω ποδόσφαιρο μόνο με μια επαφή».

Για το αποτέλεσμα: «Είναι σημαντικό για την αυτοπεποίθησή μας. Αλλά το πιο σημαντικό είναι να είμαστε έτοιμοι από άποψη φυσικής κατάστασης. Είναι πιο έτοιμη η Ριέκα, ξεκινά το πρωτάθλημά της, ενώ εμείς έχουμε δυο βδομάδες».