Europa League: «Καθάρισε» την πρόκριση η Γιουνάιτεντ, προβάδισμα η Βιγιαρεάλ

Πέμπτη, 29/4/2021 - 23:57

Με το ενάμισι πόδι στον τελικό του Europa League είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία επικράτησε εντός έδρας της Ρόμα με 6-2. Στον άλλο ημιτελικό, η Βιγιαρεάλ απέκτησε μικρό προβάδισμα πρόκρισης αφού επικράτησε της Άρσεναλ εντός έδρας με 2-1. Oι ρεβάνς των δύο ζευγαριών είναι προγραμματισμένες για την ερχόμενη Πέμπτη (06/05 - 22:00 ώρα Κύπρου).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Βιγιαρεάλ: 6-2

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για κούπα!

Η ομάδα του Σόλσκιερ ήταν απλά καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού με τη Ρόμα κι έφτασε στο επιβλητικό 6-2 κάνοντας άλμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν μπροστά στο 9’ με τον Μπρούνο Φερνάντες, όμως οι Ιταλοί το ανέτρεψαν με Πελεγκρίνι (15’ πέναλτι) και Τζέκο (34’), παρότι είχαν 3 αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους Άγγλους να κυριαρχούν απόλυτα και να πετυχαίνουν ανατροπή στην… ανατροπή, με τους απολαυστικούς Φερνάντες και Καβάνι να την καθοδηγούν μαεστρικά.

Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ: 2-1

Η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 την Άρσεναλ στο «Θεράμικα» και πήρε προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Europa League, αν και θα μπορούσε να την έχει «αγκαλιάσει». Από μια αποβολή για τις δύο ομάδες.

Η Βιγιαρεάλ ήταν αγκαλιά με μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης μέχρι το 71ο λεπτό με προβάδισμα δύο γκολ (2-0) και παίκτη παραπάνω, ωστόσο η Άρσεναλ μείωσε κόντρα στη ροή του αγώνα και έφυγε από την Ισπανία με το εις βάρος της τελικό 2-1 μεν, ολοζώντανη για την πρόκριση δε.