Ευκαιρίες, διαμαρτυρίες και τελικά... ισοπαλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/9/2020 - 22:30

Ανόρθωση και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στο μεγάλο παιχνίδι της τρίτης αγωνιστικής, στο οποίο τα είχε όλα.

Η ομάδα της Λευκωσίας ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και σχετικά νωρίς, με γκολ του Σενέ στο 14ο λεπτό. Από 'κει και πέρα έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, με την «Κυρία» να δείχνει επηρεασμένη. Στα τελικά στάδια του πρώτου 45λεπτου η ομάδα της Αμμοχώστου «ξύπνησε» και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, όπου τελικά κατάφερε να σκοράρει με τον Οκριασβίλι από την άσπρη βούλα, πέναλτι το οποίο έφερε την αντίδραση των «πρασίνων».

Το δεύτερο μέρος ανήκε αποκλειστικά και μόνο στην Ανόρθωση, η οποία ήταν η κυρίαρχος του αγώνα και δημιούργησε πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Καμία από αυτές όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ, αφού δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική επιλογή και όταν το είχε έβρισκε απέναντι της τον Φαμπιάνο. Μοιραίος ο Χριστοφή, ο οποίος στον 92ο λεπτό έχασε μια μοναδική ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, στέλνοντας τη μπάλα στην κερκίδα από το σημείο του πέναλτι, έπειτα από πάρε-βάλε του Ελουντού.

Η Ομόνοια επικεντρώνεται στον «τελικό» της ερχόμενης Τετάρτης (16/9) με τον Ερυθρό Αστέρα στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, ενώ η Ανόρθωση βλέπει το Κυριακάτικο (20/9) μεγάλο παιχνίδι με τον Απόλλωνα και πάλι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Με το «καλησπέρα» στον αγώνα η Ομόνοια απείλησε και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό, με τον Κούσουλο να δίνει δεξιά για τον Μαυρία, ο οποίος μπήκε περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ και τον Λόρια να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά, οι «πράσινοι» είχαν νέα φάση, όταν ο Γκόμεθ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Στο 5' η Ανόρθωση απάντησε στις ευκαιρίες, με τον Χούσμπαουερ με ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή, πέρασε δύο παίκτες και έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Λούφτνερ και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 14ο λεπτό η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ο Τιάγκο έκανε τη σέντρα στην περιοχή για τον Σενέ, ο οποίος στην πρώτη προσπάθεια μπερδεύτηκε, ωστόσο κατάφερε τελικά να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα για το 0-1.

5

Στο 37' η επόμενη στιγμής και ήταν από πλευράς Ανόρθωσης, όταν ο Μαργκάσα, έξω από την περιοχή, πήρε μπάλα και δοκίμασε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα.

Ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου, η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι μετά από σπρώξιμο του Λανγκ στον Καλτσά. Εκτελεστής ο Οκριασβίλι, ο οποίος ήταν εύστοχος φέρνοντας το ματς στα ίσα.

2

Στο 56ο λεπτό η πρώτη στιγμή του δευτέρου μέρους, από πλευράς Ομόνοιας, όταν ο Ασάντε από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Τιάγκο, ο οποίος με τη μια επιχείρησε να απειλήσει, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, η Ανόρθωση είχε ευκαιρία, με τον Μανιά από δεξιά γύρισε στην περιοχή προς τον Μαργκάσα που ανέβηκε, δεν πρόλαβε κάνει την προβολή όμως και ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά η «Κυρία» είχε νέα στιγμή, με τον Αρτυματά να δοκιμάζει από μακριά το σουτ και τη μπάλα να περνάει έξω.

Στο 82' η επόμενη φάση στον αγώνα, με την Ανόρθωση να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Γύρισμα του Μανιά από αριστερά στην περιοχή για τον Μαργκάσα, ο οποίος πρόλαβε και έκανε το πλασέ, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

1

Εκτελέστηκε το κόρνερ, με τον Σίλντενφελντ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Στο 89ο λεπτό, η Ανόρθωση απείλησε εκ νέου, όταν ο Μαργκάσα εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας για την περιοχή, με τον Γκαλίτσιο από κοντά να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει μόλις έξω τη μπάλα.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία έμελλε να ήταν και η τελευταία, με τον Ελουντού να βγαίνει ταχύτατα στην αντεπίθεση και να δίνει έτοιμο γκολ στον Χριστοφή, ο οποίος από τη σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην κερκίδα, σπαταλώντας μια τεράστια ευκαιρία.

7

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χουσμπάουερ (46′ Κ. Αρτυματάς), Καλτσάς (66′ Χριστοφή), Οκριασβίλι (82′ Ελουντού), Μανιάς.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Γκόμεθ (66′ Γκόμες), Κούσουλος, Παπουλής (46′ Ασάντε), Τιάγκο, Μποτεάκ, Σενέ (70′ Σενέ).