Φιλική ήττα για τον Απόλλωνα εναντίον της Σλόβαν Λίμπερετς

Παρασκευή, 22/7/2022 - 19:30

Ήττα για τον Απόλλωνα στο σημερινό (22/07) φιλικό εναντίον της Σλόβαν Λίμπερετς με τελικό σκορ 2-3.

Οι «κυανόλευκοι» άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Ογκεντά, η Τσέχικη ομάδα απάντησε μετά από 3 λεπτά, στο 78ο λεπτό προηγήθηκε με 2-1, με άμεση ισοφάριση από τους πρωταθλητές στο 88ο λεπτό με τον Γιανγκά, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 111ο λεπτό με τους «μπλε ουρανούς» να παίρνουν την νίκη.

Σε έναν αγώνα που διήρκησε 120 λεπτά (τέσσερα 30' ημίχρονα), ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ μπόρεσε να συλλέξει σημαντικά στοιχεία για την ομάδα χρησιμοποιώντας όσους ποδοσφαιριστές είχε στην διάθεση του.

Μελανό σημείο του ματς, ήταν ο τραυματισμός του Αλεσάμι στο 11ο λεπτό, μετά από δυνατό μαρκάρισμα αντίπαλου ποδοσφαιριστή της Σλόβαν.

Ο Νορβηγός αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και αναμένεται να περάσει από ιατρικές εξετάσεις, για να διαφανεί το μέγεθος του τραυματισμού του και το διάστημα που θα μείνει εκτός δράσης.

Στο φιλικό δεν αγωνίστηκαν οι Ζράντι, Μαλεκκίδης, Μπα, Πινακάς και Τζουμ, με τους τρεις πρώτους να ακολουθούν ατομικό πρόγραμμα προπόνησης και τον Έλληνα ποδοσφαιριστή να ταξιδεύει στην Αθήνα την Τετάρτη (20/07) και να επιστρέφει εχθές (21/07), για να διευθετήσει κάποιο ζήτημα με τον Ελληνικό στρατό.

Το τελευταίο φιλικό του Απόλλωνα πριν επιστρέψει στην Κύπρο, θα διεξαχθεί στις 27 Ιουλίου με αντίπαλο την Ιταλική Τορίνο, ενώ 28 του ίδιου μήνα η ομάδα της Λεμεσού αποχωρεί από την Αυστρία

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα (Τσόρνιγκερ): Α.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Β.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Καμπράλ, Κολ, Σπόλιαριτς, Χαμάς, Ονγκέντα, Πίττας, Ντιγκινί