Φιλική νίκη της Εθνικής Ελπίδων και χρήσιμα συμπεράσματα πριν την Ελλάδα

Τετάρτη, 6/10/2021 - 21:00

Με φιλικό παιχνίδι στο Δασάκι συνεχίστηκε σήμερα ο κύκλος της προετοιμασίας της Εθνικής μας ομάδας των Ελπίδων ενόψει του αγώνα με την Ελλάδα την ερχόμενη Τρίτη στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21.

Η Εθνική μας αντιμετώπισε τον Ερμή Αραδίππου και ο Γιάννος Οκκάς είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε μια δυνατή ομάδα.

Ο Ομοσπονδιακός μας προπονητής, χρησιμοποίησε αρκετούς ποδοσφαιριστές στο νικηφόρο φιλικό με 2-1, όπου γενικά η ομάδα μας είχε καλή παρουσία. Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική μας προηγήθηκε με 1-0 από γκολ του Ιάσωνα Πική στο 28ο λεπτό. Ο Ερμής ισοφάρισε στο 79ο λεπτό με τον Ηλία Γεωργίου και στο 86ο λεπτό ο Γιάννης Γερολέμου με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-1 για την Εθνική μας.

Κύπρος: Κυριάκου (69' Θεοκλή), Σεργίου (46' Παρούτης), Νικολάου (46' Ρ. Μιχαήλ), Αντωνίου, Μιχαήλ, Καραμανώλης, Ναούμ (46' Ευτυχίδης), Χρυσοστόμου (46' Κ. Ηλία), Πικής, Ιωάννου (46' Γερολέμου), Κωστή (46' Χαραλάμπους).

Δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Σιέλης, Αβραάμ και Πολυκάρπου που αντιμετώπιζαν μικροπροβλήματα με τραυματισμούς.