Φιλικός συμβιβασμός στο «ΑΕΚ Αρένα»

Τρίτη, 11/8/2020 - 21:09

Στην ισοπαλία 1-1 έμειναν ΑΕΚ και Ολυμπιακός σε φιλικό παιχνίδι στην «Αρένα».

Η ομάδα της Λάρνακας έμεινε για άλλο ένα φιλικό χωρίς νίκη, ωστόσο αυτό που μετράει περισσότερο είναι το γεγονός ότι για άλλο ένα παιχνίδι δεν είχε καλή παρουσία. Ο Νταβίδ Κανέδα γνωρίζει ότι η ομάδα του έχει πολλή δουλειά ακόμη για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, με την έναρξη του πρωταθλήματος να βρίσκεται προ των πυλών.

Το σκορ του φιλικού άνοιξε στο 3ο λεπτό με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα με γκολ του Ντα Κόστα από την άσπρη βούλα, με την ΑΕΚ να φέρνει το ματς στα ίσα με τέρμα του Πλάνας στο 44', σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Η ενημέρωση της ΑΕΚ για το φιλικό:

Έβδομο στην σειρά φιλικό προετοιμασίας για την ομάδα μας, που αντιμετωπίσε τον Ολυμπιακό στο AEK ARENA και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (David Caneda): Τono (62' Teunckens), Spirovski (75' Cases), Abraham, Spoljaric (75' Θωμά), Trickovski (75' Κωνσταντίνου), Fernandez (75' Thandi), Mikel, Αναστασίου, Planas, Mακρής (46'  Florian), Mojsov (75' Truyols).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Teuckens, Τούμπας, Thandi, Truyols, Cases, Florian, Golobart, Κωνσταντίνου.

Oλυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Μιχαήλ, Ψάλτης, Samba, Γαρουφαλιάς, Μάντζης, Da Costa, Manrique, Πεχλιβάνης, Nani, Κυριάκου, Van Kessel.

Στον πάγκο: Μάρκου, Παχίπης, Salli, Kah, Αντρέου, Adi, Σωτηρίου, Καραγιάννης, Βενιζέλος, Τσολάκης.

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου

Βοηθοί διαιτητές: Μιχάλης Σωτηρίου, Μάριος Καλογήρου

Κίτρινες: Spirovski / Samba, Van Kessel, Γαρουφαλιάς,Salli

H εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.
3' ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Ολυμπιακό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Da Costa.
23' Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα μας. Μπαλιά του Fernandez, κεφαλιά του Trickovski, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
33' Φάουλ από τον Spoljaric, γυριστή κεφαλιά του Trickovski και μετά την κόντρα σε αντίπαλο, μάζεψε ο Μιχαήλ.
42' ΓΚΟΛ! 1-1 ισοφαρίσει η ομάδα μας με τον Planas να σκοράρει με προβολή μετά την ασταθή απόκρουση στο φάουλ του Trickovski.
44' Μπαλιά του Planas, κεφαλιά του Αναστασίου, η μπάλα λίγο έξω.
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
48' O Trickovski έστρωσε για τον Florian, που προσπάθησε για το σουτ, τον πρόλαβε τελευταία στιγμή αντίπαλος αμυντικός.
60' Ευκαιρία με τον Van Kessel να κάνει το σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
90' Τέλος της αναμέτρησης.