Γαλλία - Περού 1-0

Πέμπτη, 21/6/2018 - 19:54

Η Γαλλία έκανε το δύο στα δύο στις πρώτες αγωνιστικές των ομίλων καθώς επικράτησε του Περού με 1-0 χάρη στο γκολ του Εμπαπέ στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Από την πλευρά του το Περού αποκλείστηκε από την συνέχεια του Μουντιάλ.

Το παιχνίδι είχε ξεκάθαρο αγωνιστικό φαβορί και αυτό δεν ήταν άλλο από τους Γάλλους. Οι Περουβιανοί όμως στα πρώτα 10 λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως ουσία στο παιχνίδι τους. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τους «Τρικολόρ» ήρθε στο 11ο λεπτό όταν ο Γκριζμάν ευνοήθηκε από τις κόντρες και έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο. Με την συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών η Γαλλία φάνηκε να ανεβάζει ταχύτητα στο παιχνίδι αλλά το Περού έδειξε ότι μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό αυτού του παιχνιδιού. Στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γκερέρο βρέθηκε τετ α τετ με τον Γιορίς αλλά ο τερματοφύλακας της Τότεναμ τον νίκησε κατά κράτος διατηρώντας το 0-0 στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γιορίς στο παιχνίδι με το Περού συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με το εθνόσημο στο στήθος. Μετά την χαμένη ευκαιρία του Γκερέρο η Γαλλία ανέβασε στροφές για τα καλά και στο 34ο λεπτό «άνοιξε» το σκορ με τον Κιλιάν Εμπαπέ. Με το γκολ αυτό ο Εμπαπέ έσπασε το ρεκόρ του νεότερου Γάλλου που σκοράρει σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Για την ακρίβεια ο Εμπαπέ σκόραρε σε ηλικία 19 χρονών και 189 ημερών ξεπερνώντας τον Νταβίντ Τρεζεγκε ο οποίος στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γαλλίας το 1998 σκόραρε σε ηλικία 20 χρονών και 246 ημερών απέναντι στη Σαουδική Αραβία.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το Περού έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από το σουτ του Ακίνο, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς.  Πολύ κακός ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι κύλισε η συνέχεια χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία για τις δύο ομάδες με τη Γαλλία να φτάνει στη δεύτερη της νίκη.

Εντεκάδες

Γαλλία: Γιορίς, Ερνάντεζ, Ουμτιτί, Βαράνε, Παβάρ, Καντέ, Πογκμπά (Νζόνζι 89΄), Ματουϊντί, Εμπαπέ (Ντεμπέλε 75’), Γκριζμάν (Φεκίρ 80’), Ζιρού

Περου: Γκαλές, Τραούκο, Ροντρίγκες (Σανταμαρία 45’), Ράμος, Αντβινκουλά, Ακίνο, Γιοτούν (Φαρφάν 45’), Φλόρες, Κουέβα (Ρουιντίαζ 82’), Καρίγιο, Γκερέρο

language: "el", theme: "betradardark",});