Γερές βάσεις πρόκρισης για την Ατλέτικο, «εφτάψυχη» η Σίτι (BINTEO)

Τετάρτη, 20/2/2019 - 23:57

Ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις του Τσάμπιονς Λιγκ οι οποίες μας πρόσφεραν τρομερές συγκινήσεις. Στην Ισπανία η Ατλέτικο κατάφερε να βάλει γερές βάσεις πρόκρισης καθώς επικράτησε με 2-0 χάρη σε γκολ των δύο κεντρικών της αμυντικών Χιμένεθ και Γοδίν στο 78ο και 83ο λεπτό.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Σίτι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ και με δέκα ποδοσφαιριστές κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει την τεράστια νίκη με 3-2 η οποία της δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους «8».

Ατλέτικο Μαδρίτης - Γιουβέντους 2-0

Στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία της αναμέτρησης με τον Κριστιάνο Ρονάλντο για την Γιουβέντους. Ο Πορτογάλος εκτέλεσε από 30 μέτρα το φάουλ για την ομάδα του και ανάγκασε τον Όμπλακ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης στα πρώτα 25 λεπτά ήταν πολύ καλός όμως οι μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες απουσίαζαν.

Στο 26ο λεπτό αρχικά δόθηκε πέναλτι για την Ατλέτικο για μαρκάρισμα του Ντε Σίλιο στον Ντιέγκο Κόστα, ωστόσο ήταν εκτός περιοχής και έτσι με τη βοήθεια του VAR δόθηκε φάουλ τελικά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριεζμάν αναγκάζοντας τον Σέζνι σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντιέγκο Κόστα έχασε μοναδική ευκαιρία. Ο Ισπανός επιθετικός βρέθηκε μόνος απέναντι στον Σέζνι όμως το πλασέ του κατέληξε έξω.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση ο ρυθμός συνέχισε να είναι πάρα πολύ καλός όμως οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν το πολυπόθητο γκολ.

Η Ατλέτικο στο 71ο λεπτό σκόραρε με τον Μοράτα όμως το γκολ του ακυρώθηκε από τον διαιτητή μετά τη χρήση του VAR καθώς υποδείχτηκε φάουλ του Ισπανού επιθετικού πάνω στον Κιελίνι.

Εν τέλει, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 78ο λεπτό με τον Χοσέ Μαρία Χιμένεθ. Μετά από κόντρες στη μεγάλη περιοχή ο Ουρουγουανός αμυντικός κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα του Σέζνι.

Πέντε λεπτά αργότερα ο έτερος κεντρικός αμυντικός της Ατλέτικο, Γοδίν με κοντινή προβολή κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Η μπάλα κόντραρε και στον Κριστιάνο Ρονάλντο όμως χρεώθηκε κανονικά στον Γοδίν το γκολ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Χουανφράν, Χιμένεθ, Γκοντίν, Φελίπε Λουίς, Τομάς (Λεμάρ 61'), Ρόντρι, Κόκε (Κορέα 67'), Σαούλ, Γκριεζμάν Ντιέγκο Κόστα (Μοράτα 58')

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέζνι, Ντε Σίλιο, Κιελίνι, Μπονούτσι, Σάντρο, Ματουϊντί (Κανσέλο 84'), Πιάνιτς (Τσαν 72'), Μπεντακούρ, Ντιμπάλα (Μπερναντέτσι 80'), Μάντζουκιτς, Κριστιάνο Ρονάλντο

Σάλκε - Μάντσεστερ Σίτι 2-3

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Σάλκε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να φέρει «τούμπα» το σκορ χάρη σε δύο πέναλτι. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα μπορεί να είχε την υπεροχή στις κινήσεις καθ' όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου όμως δεν εκμεταλλεύτηκε τις τελικές προσπάθειες που βρήκε

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 18ο λεπτό χάρη στο γκολ του Αγουέρο ενώ η Σάλκε ισοφάρισε στο 38ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι με τον Μπενταλέμπ ενώ επτά λεπτά αργότερα πήρε προβάδισμα από το ίδιο σημείο με τον ίδιο παίκτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο  η Σίτι αν και προσπάθησε έβρισκε δυσκολίες απέναντι στους Γερμανούς οι οποίοι ήταν πολύ καλά στημένοι.

Μάλιστα, τα πράγματα για τους «πολίτες» έγιναν πολύ δύσκολα στο 68ο λεπτό καθώς ο Νίκολας Οταμέντι αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Τον «Γόρδιο δεσμό» για τη Σίτι κατάφερε να λύσει ο Λίροι Σανέ στο 85ο λεπτό ο οποίος σκόραρε απέναντι στην πρώην ομάδα του και έκανε το 2-2 στην αναμέτρηση.

Η ολική ανατροπή για την ομάδα του Γκουαρδιόλα ήρθε στο 90ο λεπτό με τον Στέρλινγκ.

Σάλκε (Ντομένικο Τεντέσκο): Φέρμαν, ΜακΚένι (Σκρίμπσκι 77'), Μπρούμα, Καλιγκιούρι, Μεντίλ (Μπέργκστάιλερ 65'), Ναστάσιτς, Σερντάρ, Σανέ, Οτσίπκα, Μπενταλέμπ, Ουθ (Χάριτ 88')

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ, Γκιντογκάν, Φερναντίνιο, Στέρλινγκ, Νταβίντ Σίλβα (Κομπανί 70'), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (Ζιτσένκο 87'), Αγουέρο (Σανέ 78')