Γερό «χαστούκι» στην Μπάγερν Μονάχου, «τεσσάρα» από τη Χόφενχαϊμ

Κυριακή, 27/9/2020 - 18:42

Τον ισχυρισμό ότι η Μπάγερν Μονάχου είναι από άλλον πλανήτη κατέρριψε η Χόφενχαϊμ, καθώς η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες όχι μόνο υποχρέωσε τους Βαυαρούς στην πρώτη τους ήττα έπειτα από 32 επίσημα ματς, αλλά τους συνέτριψε με 4-1.

Κάτι η κούραση από την υπερπροσπάθεια στον τελικού του Super Cup την Πέμπτη, κάτι οι αλλαγές που αποφάσισε ο Χάνζι Φλικ (στον πάγκο ο Λεβαντόφσκι), έδωσαν δικαιώματα για το όνειρο στη Χόεφενχαϊμ και τελικά το… θαύμα έγινε.

Μόλις στο 10’ ο Μπίτσακτσιτς άνοιξε το σκορ, ενώ στο 24’ ο Νταμπούρ έκανε και το 2-0, δείχνοντας ότι πραγματικά υπάρχουν προοπτικές για τη μεγάλη έκπληξη. Στο 36’ καταγράφηκε η μοναδική στιγμή που η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σφυγμό, καθώς με εκπληκτικό σουτ του Κίμιχ, ήρθε η μείωση του σκορ σε 2-1.

Με την είσοδο του Λεβαντόφσκι στο 57’ θα περίμενε κανείς ότι με κάποιο τρόπο η Μπάγερν Μονάχου θα έφτανε στην ισοφάριση, αλλά τελικά η Χόφενχαϊμ έδωσε τις χαριστικές της βολές με δράστη τον Κράμαριτς.

Ο Κροάτης στο 77’ έκανε το 3-1, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από το σημείο του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.