«Απέδρασε» από το Δασάκι μετά κόπων και βασάνων η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/10/2020 - 18:52

Τον Απόλλωνα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έφτασε η Ανόρθωση (με παιχνίδι περισσότερο). Η ομάδα της Αμμοχώστου στο πλαίσιο της εξ αναβολής πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος επικράτησε εκτός έδρας του Εθνικού Άχνας μετά κόπων και βασάνων χάρις στο γκολ του Κβιλιτάια στο 69ο λεπτό.

Μέχρι τη φάση του γκολ ο Τιμούρ Κετσπάγια δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος με την απόδοση της ομάδας του και έδινε συνεχώς οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του σε πολύ έντονο ύφος.

Πλέον με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση έφτασε τους 19 βαθμούς (με παιχνίδι περισσότερο) όσους και η ομάδα της Λεμεσού. Από την άλλη, ο Εθνικός έμεινε στους 4 βαθμούς και στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ανόρθωση πάει στην Πάφο για να αντιμετωπίσει την Καρμιώτισσα (01/11 – 18:30) για την 9η αγωνιστική ενώ ο Εθνικός πάει στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» για να αντιμετωπίσει τη Νέα Σαλαμίνα.

Πρώτη τελική για τον Εθνικό στο παιχνίδι, σουτ του Χριστοφή εκτός περιοχής η μπάλα χωρίς να έχει μεγάλη ταχύτητα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τζουρ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μακρινό συρτό σουτ του Δημήτρη Χριστοφή στο 20 λεπτό, ο Στρατηλάτης μάζεψε την μπάλα χωρίς δυσκολία.

Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου. Σέντρα του Ελουντού από αριστερά, ο Μανιάς από εξαιρετική θέση έκανε την προβολή, όμως ο Στρατηλάτης ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε την μπάλα.

Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου μετά από μακρινό σουτ του Ελουντού, ο Στρατηλάτης απέκρουσε δύσκολα.

Σουτ του Παπαγεωργίου στο 49ο λεπτό όμως ο Σίλντενφελντ έδιωξε τη μπάλα που δεν είχε τροχιά προς τα δίχτυα.

Στο 54ο λεπτό ο Μάριος Ηλία έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα.

Ο Ζακπά διάνυσε μεγάλη απόσταση με την μπάλα, «ταλαιπώρησε» την άμυνα της Ανόρθωσης, όμως το σουτ του ήταν άστοχο στο 68ο λεπτό.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους εν τέλει ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός βρέθηκε απέναντι από τον Στρατηλάτη και με όμορφο πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Μπήκε στην περιοχή ο Κβιλιτάια στο 84ο λεπτό και αφού έκανε την προσποίηση, σε δεύτερο χρόνο έκανε το πλασέ όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Σέντρα στην περιοχή του Εθνικού από τον Αρτυματά, με τον Κβιλιτάια από το ύψος της μικρής περιοχής να κοντρολάρει τη μπάλα και να πιάνει το ανάποδο όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση.

Εθνικός Άχνας (Μπόγιαν Μαρκόφσκι): Στρατηλάτης, Κυπριανού, Χριστοφή, Σάβιτς, Περατικός, Χαραλάμπους (Μιγκελίτο 53'), Κ. Ηλία (Κουσιάππας 86'), Χουντόμπιακ, Παπαγεωργίου (Κοστόφσκι 77'), Ζάκπα, Μ. Ηλία

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιιάν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (Μίχα 46'), Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χριστοφή (Κβιλιτάια 57'), Ελουντού, Μανιάς (Οκριασβίλι 66')

Μπόγιαν Μαρκόφσκι (Εθνικός Άχνας): «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη νίκη. Δύο διαφορετικά ημίχρονα στο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν καλοί, αφήσαμε χώρους στην Ανόρθωση. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν πολύ καλοί και δείξαμε χαρακτήρα και ποιότητα. Ελέγξαμε το παιχνίδι όμως ήμασταν άτυχοι και χάσαμε το παιχνίδι. Στο τέλος ρισκάραμε και είχαμε ευκαιρίες. Είμαστε περήφανοι σε αυτή την ομάδα γιατί θα βγούμε πιο δυνατοί. Συνεχίζουμε, τίποτα δεν τελείωσε με ψηλά το κεφάλι. Κάναμε καλές εμφανίσεις αλλά είμαστε άτυχοι στις λεπτομέρειες το οποίο θα το βρούμε στις προπονήσεις. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι, κάνουμε ευκαιρίες. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο χάνεις ή κερδίζεις. Έχουμε καλή ομάδα και την πιστεύω πολύ».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Πετύχαμε μια δύσκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη. Έχουμε μια πολύ δύσκολη συνέχεια παρακάτω. Είναι μια καλή ομάδα ο Εθνικός».

Ρενάτο Μαργκάσα (Ανόρθωση): Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα, ειδικά στην έδρα της. Κάναμε καλό παιχνίδι και μπορούσαμε για περισσότερα γκολ αλλά είναι σημαντικό ότι πήραμε τη νίκη. Δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο, ξέραμε από την αρχή πως ήταν πολύ δύσκολα έδρα και νομίζω κάναμε καλό παιχνίδι και βλέπουμε τον επόμενο αντίπαλο. Από την αρχή είπαμε θέλουμε να κερδίσουμε κάθε παιχνίδι για να κερδίσουμε τον τίτλο. Πάμε δυνατά για το επόμενο παιχνίδι».

Κυριάκος Στρατηλάτης (Εθνικός Άχνας): «Είμαστε σε δύσκολη θέση. Προσπαθούμε για να καλύψουμε τους πόντους που χάθηκαν, όλα τα παιδιά προσπαθούμε για το καλύτερο. Θεωρώ πως και η πανδημία παίζει το ρόλο της, σχεδόν όλη η ομάδα ήταν σε καραντίνα, επηρεάζει την αντοχή μας αυτό. Στόχος είναι να παίρνουμε τα παιχνίδια και δε θέλουμε να χάνουμε βαθμούς. Θέλουμε να πάρουμε το επόμενο παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα γιατί αυτός είναι ο στόχος μας απέναντι σε ομάδες με ίδια δυναμική με εμάς».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Είμαστε πλήρως ικανοποιημένοι από τη νίκη. Σαφώς υπάρχουν λίγες ημέρες για το επόμενο παιχνίδι. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι, όλοι μας στηρίζουμε τον προπονητή μας γιατί λέχθηκαν πολλά τον τελευταίο καιρό και ήθελα να το πω για να είναι σαφές».

Μάριος Μιτσίδης (Εθνικός Άχνας): Δυστυχώς δε πήραμε βαθμολογικό κέρδος όμως δείξαμε ότι παλεύουμε όλα τα παιχνίδια. Με μεγάλες ομάδες πρέπει να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες σου. Προχωράμε, βλέπουμε τον επόμενο αντίπαλο και ελπίζω να έχουμε τους παίκτες μας πίσω και να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί».